PolskaDzień Kobiet ma już 100 lat - od czego się zaczęło?

Dzień Kobiet ma już 100 lat - od czego się zaczęło?

Ustanowiony w 1910 r. przez Drugą Międzynarodówkę Dzień Kobiet dziś w Polsce kojarzy się z manifą i promocjami w centrach handlowych, ale upamiętnia też starania kobiet o równouprawnienie, a w ZSRR był świętem państwowym na cześć kobiet budujących komunizm.

Dzień Kobiet ma już 100 lat - od czego się zaczęło?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Dla większości Europejczyków Dzień Kobiet to kolorowe święto, coś pośredniego między Walentynkami a Dniem Matki, okazja, aby wręczyć kwiaty lub drobne upominki żonom, matkom, koleżankom. W Polsce, chociaż niektóre środowiska nadal postulują bojkot tego święta jako reliktu komunizmu, mało komu przywodzi ono na myśl kwestie polityczne.

Rzucają się w oczy raczej promocje: perfum, kwiatów, czekoladek, damskich ubrań, zabiegów kosmetycznych a nawet przeznaczonych "specjalnie dla kobiet" usług bankowych czy ubezpieczeniowych. Dzień Kobiet w czasach PRL również kojarzył się z akademiami ku czci kobiet, goździkiem i pączkiem bardziej niż z propagandą socjalistyczną.

Jednak u swoich podstaw Dzień Kobiet był i jest nadal okazją do głoszenia poglądów politycznych i agitowania na rzecz konkretnych rozwiązań prawnych. Odbywająca się od 10 lat warszawska manifa także w tym roku miała na celu przedstawienie swoich poglądów przez organizacje kobiece, do których tradycyjnie przyłączają się związki zawodowe i ruchy na rzecz praw par homoseksualnych.

Uczestnicy tegorocznego marszu przedstawiali postulaty takie jak równouprawnienie kobiet i mężczyzn na rynku pracy, równouprawnienie związków osób tej samej płci, dostęp do bezpłatnych przedszkoli i żłobków, refundacja zabiegów zapłodnienia in vitro, rzetelna edukacja seksualna w polskich szkołach.

Dzień Kobiet zainicjowali w 1909 r. amerykańscy socjaliści. Rok później święto uchwaliła Druga Międzynarodówka na zjeździe w Kopenhadze. Wtedy zachęcano do świętowania bez podania konkretnej daty. W 1911 r. w marcu doszło do tragicznego w skutkach pożaru w szwalni firmy Triangle Shirtwaist Factory w Nowym Jorku. Zginęło 146 osób, głównie kobiet. W USA właśnie to wydarzenie zapoczątkowało obchody Dnia Kobiet w marcu.

Początkowo święto to było w krajach zachodnich okazją do politycznej dyskusji o prawach wyborczych kobiet, o równouprawnieniu na rynku pracy. W 1913 r., w przededniu I wojny światowej, zorganizowano 8 marca w kilku krajach europejskich marsze kobiet na rzecz pokoju.

W sowieckiej Rosji, która uznała Dzień Kobiet za oficjalne święto państwowe, chodziło o uczczenie wkładu radzieckich kobiet w budowanie komunizmu a także ich bezinteresowne poświęcenie dla rewolucji. W 1965 r. władze ZSRR ustanowiły święto kobiet dniem wolnym od pracy.

W 1975 r. Międzynarodowy Dzień Kobiet został oficjalnie zatwierdzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym roku Międzynarodowy Czerwony Krzyż chce w Międzynarodowym Dniu Kobiet zwrócić uwagę na los kobiet - uchodźców, które z powodu konfliktów zbrojnych były zmuszone opuścić wraz z rodzinami swoje domy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)