PolskaDzień Islamu okazją do przezwyciężenia uprzedzeń

Dzień Islamu okazją do przezwyciężenia uprzedzeń

Już po raz ósmy Kościół w Polsce obchodzi Dzień Islamu. Centralne obchody odbędą się w Warszawie. W Domu Pielgrzyma Amicus przy rzymsko-katolickiej parafii świętego Stanisława Kostki na wspólnych modlitwach spotkają się przedstawiciele obu religii.

26.01.2008 04:30

Organizatorem Dnia Islamu jest Komitet do spraw Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski. Jego przewodniczący, biskup Romuald Kamiński zwraca uwagę, że mimo ogromnych różnic dzielących islam i chrześcijaństwo wyznawców obu religii łączą wyznawane wartości. Gdy ludzie spotykają się na wspólnej rozmowie i modlitwie, jest to krok ku lepszemu poznaniu się i akceptacji- podkreśla hierarcha.

Współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów Zdzisław Bielecki zauważa z kolei, że Dzień Islamu jest okazją do przezwyciężenia wzajemnych uprzedzeń. Zaznacza, że konflikty między wyznawcami obu religii często mają inne podłoże niż religijne. Islam jest religią pokoju, a muzułmanie takimi samymi ludźmi jak my- przekonuje Bielecki i przypomina, że inicjatywa modlitw za muzułmanów zrodziła się na początku lat 90., w okresie wojny w Czeczenii. Wówczas powstała Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Inicjatywa wspólnych modlitw zyskała aprobatę polskich biskupów, a kończący obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Dzień Islamu obchodzony jest od 2001 roku.

Obecnie w Polsce istnieje osiem gmin muzułmańskich, do których należy około pięć tysięcy wyznawców islamu. Są to przede wszystkim polscy Tatarzy, obecni w naszym kraju od 600 lat. Do Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów należą nie tylko Polacy, ale również katolicy i muzułmanie mieszkający poza granicami kraju. Ze strony muzułmańskiej współprzewodniczącym Rady jest Selim Chazbijewicz ze Związku Tatarów Polskich.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)