Dzień Islamu okazją do przezwyciężenia uprzedzeń
Już po raz ósmy Kościół w Polsce obchodzi Dzień Islamu. Centralne obchody odbędą się w Warszawie. W Domu Pielgrzyma Amicus przy rzymsko-katolickiej parafii świętego Stanisława Kostki na wspólnych modlitwach spotkają się przedstawiciele obu religii.
Organizatorem Dnia Islamu jest Komitet do spraw Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski. Jego przewodniczący, biskup Romuald Kamiński zwraca uwagę, że mimo ogromnych różnic dzielących islam i chrześcijaństwo wyznawców obu religii łączą wyznawane wartości. Gdy ludzie spotykają się na wspólnej rozmowie i modlitwie, jest to krok ku lepszemu poznaniu się i akceptacji- podkreśla hierarcha.
Współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów Zdzisław Bielecki zauważa z kolei, że Dzień Islamu jest okazją do przezwyciężenia wzajemnych uprzedzeń. Zaznacza, że konflikty między wyznawcami obu religii często mają inne podłoże niż religijne. Islam jest religią pokoju, a muzułmanie takimi samymi ludźmi jak my- przekonuje Bielecki i przypomina, że inicjatywa modlitw za muzułmanów zrodziła się na początku lat 90., w okresie wojny w Czeczenii. Wówczas powstała Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Inicjatywa wspólnych modlitw zyskała aprobatę polskich biskupów, a kończący obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Dzień Islamu obchodzony jest od 2001 roku.
Obecnie w Polsce istnieje osiem gmin muzułmańskich, do których należy około pięć tysięcy wyznawców islamu. Są to przede wszystkim polscy Tatarzy, obecni w naszym kraju od 600 lat. Do Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów należą nie tylko Polacy, ale również katolicy i muzułmanie mieszkający poza granicami kraju. Ze strony muzułmańskiej współprzewodniczącym Rady jest Selim Chazbijewicz ze Związku Tatarów Polskich.