Dzień Flagi i Dzień Polonii w Belwederze i przed kancelarią premiera
• Na dziedzińcu Belwederu z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą odbywają się uroczystości z udziałem pary prezydenckiej
• Andrzej Duda podpisał pierwszą inicjatywę legislacyjną Prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej
• Uroczyste podniesienie flagi na maszt odbyło się też przed Kancelarią Premiera
• W uroczystościach uczestniczyła premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz oraz dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Kętach zaproszone przez szefową rządu
02.05.2016 | aktual.: 02.05.2016 16:06
W uroczystości w Belwederze uczestniczyli m.in. małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz ministrowie rządu i parlamentarzyści.
Andrzej Duda witając zgromadzonych na uroczystości m.in. przedstawicieli Polonii podkreślił, że "biało-czerwona jest nasza". - Jest wspólna, jest wszystkich tych, którzy mieszkają tu w Polsce. Jest wszystkich tych, którzy mieszkają poza granicami a w sercach czują się Polakami - dodał.
Zaznaczył, że rodacy w najdalszych zakątkach świata podczas uroczystości patriotycznych spotykają się pod biało-czerwoną flagą. - Niesiecie ją przez ulicę, dumni z tego, że jesteście Polakami, dumni ze swojej tożsamości - zaznaczył. - My także podczas świąt narodowych, tu w Polsce, chodzimy ze swoimi flagami, z dumą je nosimy w klapach marynarek, wszyscy niezależnie od poglądów - dodał.
- I to jest właśnie piękne, że kiedy idzie manifestacja wspierająca obecnie rządzących, niesie ze sobą biało-czerwone flagi. Kiedy idzie manifestacja wspierająca obecną opozycję, też niesie ze sobą biało-czerwone flagi. Kiedy idą na mecz reprezentacji Polski kibice, też niosą ze sobą biało-czerwone flagi, malują na biało-czerwony kolor twarze, niosą ze sobą szaliki biało-czerwone z napisem "Polska" - powiedział Andrzej Duda.
- Wszyscy są razem, nikt nikomu, na szczęście, nie śmie odmówić tych biało-czerwonych barw, bo wobec tych barw wszyscy jesteśmy jednakowi i wszyscy jesteśmy równi. Tym barwom jesteśmy winni szacunek, szacunek dla flagi, szacunek dla godła, to ta flaga powinna być zawsze na pierwszym miejscu wśród innych - podkreślił.
Duda zauważył, że mamy wiele powodów, by być dumnymi z barw biało-czerwonych, które jako narodowe ustanowiono podczas powstania listopadowego. - To jeden z najstarszych takich aktów na świecie, ale on wziął się także z wielkiej tradycji, z tradycji barw królestwa polskiego, ale także z tradycji rycerskich - podkreślił. - My się pod nimi skupiamy, my się pod nimi grupujemy tak jak grupowało się rycerstwo polskie. Ta flaga jest dla nas niezwykle ważna, bo zawsze była - zaznaczył.
Prezydent nawiązał też do zgłoszonej przez siebie inicjatywy legislacyjnej. Jak dodał dzięki niej polskie dzieci uczące się za granicą w polskich i międzynarodowych szkołach z sekcjami polskimi będą mogły otrzymać polską legitymację szkolną.
- To bardzo ważne, nawet nie dlatego, że kiedy przyjadą do naszego kraju to, tak jak dzieci i młodzież chodzący do szkół w Polsce, będą mieli zniżki na przejazdy autobusami i koleją. To ważne przede wszystkim dlatego, że tu na miejscu w Polsce będą się czuli polskimi uczniami, takimi samymi jak ich koledzy i koleżanki, którzy uczą się w Polsce - mówił. Podkreślił, że ma to prowadzić do pogłębienia wspólnoty.
Prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom działającym na rzecz Polonii "za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych". Przedstawiciele organizacji harcerskich, szkół, hospicjów, ośrodków religijnych, instytucji kultury oraz zasłużonych w działalności społecznej i gospodarczej w kraju i za granicą otrzymali od Andrzeja Dudy biało-czerwone flagi.
W imieniu odznaczonych podziękował prezydentowi Piotr Małoszewski profesor nauk o Ziemi, wiceprzewodniczący Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech. Otrzymał on z rąk prezydenta Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Piotr Małoszewski.
Małoszewski dziękował za otwarte serce na problemy Polonii, okazywaną życzliwość i podkreślanie wagi i znaczenia Polonii dla Polski. Podkreślił, że na wyróżnienie jednej osoby składa się praca bardzo wielu, często anonimowych działaczy od szczebla od dołu do góry, którzy swoim zaangażowaniem przyczyniają się do sukcesu liderów. "To dzisiejsze odznaczenie przyjmujemy, jako wyróżnienie nich wszystkich" - podkreślił.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Emilia Chmielowa, działaczka polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie, współzałożycielka i prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie; Barbara Kukulska, prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, inicjatorka powstania Związku Sybiraków w Południowej Afryce; pośmiertnie Michał Bieniasz - artysta plastyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Szwecji, prezes Związku Dziennikarzy Polskich na Wschodzie, członek zarządu Rady Uchodźstwa Polskiego (order odebrały żona i córka)
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Aleksander Oczak, działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia "Nasza Polonia" w Sydney, Tadeusz Smugała, wiceprezes zarządu głównego Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej, prezes miejscowego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cierlicku-Kościelcu.
Pierwsza inicjatywa legislacyjna prezydenta: zniżki dla uczniów szkół polonijnych
W Dniu Polonii prezydent podpisał pierwszą inicjatywę legislacyjną Prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej. Andrzej Duda proponuje, by uczniowie szkół polonijnych, przyjeżdżający do Polski, byli uprawnieni do zniżek w naszym kraju.
Zgodnie z projektem, uczniowie wszystkich polskich szkół poza granicami Polski otrzymaliby legitymacje. To właśnie na ich podstawie przysługiwałyby zniżki, na przykład na przejazdy komunikacją miejską.
W uroczystości wziął udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, któremu prezydent Andrzej Duda przekazał projekt ustawy. - Dziękuję za ten projekt, postaram się, by Sejm zajął się nim niezwłocznie - powiedział marszałek.
Uroczystość podniesienia flagi odbyła się także na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Uczestniczył w niej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Uroczystości w KPRM
Uroczyste podniesienie flagi na maszt odbyło się również przed Kancelarią Premiera. W uroczystościach uczestniczyła premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz oraz dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Kętach zaproszone przez szefową rządu. Na sąsiednim maszcie została podniesiona flaga Unii Europejskiej. Odegrano hymn państwowy.
Dzieci, które brały udział w uroczystości pochodzą z rodzinnych stron premier Szydło - z powiatu oświęcimskiego. Podczas wcześniejszych spotkań z premier podopieczni placówki zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego i wspólnie oglądali mecz Polska-Irlandia na Stadionie Narodowym. W grudniu zeszłego roku premier Szydło złożyła dzieciom mikołajkową wizytę, podczas której wręczyła prezenty oraz miało miejsce wspólne śpiewanie kolęd.
Po południu na dziedzińcu Ministerstwa Obrony Narodowej odbędzie się uroczystość z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. W programie, oprócz podniesienia flagi, planowane jest odczytanie i wręczenie rozkazów personalnych wyznaczających na nowe stanowiska służbowe, przemówienie ministra Macierewicza, prezentacja filmu oraz odegranie utworu okolicznościowego i defilada orkiestry wojskowej wraz z Kompanią Reprezentacyjną WP.
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
2 maja - oprócz Dnia Flagi RP - obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony przez Senat w 2002 r. W Belwederze nastąpiło z tej okazji podpisanie pierwszej inicjatywy legislacyjnej prezydenta z zakresu oświaty polonijnej. Po południu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Polonii Świata z udziałem szefa gabinetu prezydenta Adama Kwiatkowskiego. Następnie Kwiatkowski w Pałacu Prezydenckim otworzy wystawę historycznych sztandarów Związku Polaków w Niemczech. Planowane jest wystąpienie szefa gabinetu prezydenta.