Trwa ładowanie...
d1du6sk

Dzień Dziecka 2020. Upowszechnienie praw dziecka. Jaka jest historia powstania Dnia Dziecka?

1 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Dziecka. Święto powstało dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych. Jaka jest historia Dnia Dziecka?
Share
Dzień Dziecka 2020. Jaka jest historia Dnia Dziecka?
Dzień Dziecka 2020. Jaka jest historia Dnia Dziecka?Źródło: Adobe Stock
d1du6sk

Dzień Dziecka - historia

Dzień Dziecka w Polsce tradycyjnie obchodzony jest 1 czerwca. Dzień ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ.

W ten sposób postanowiono uhonorować prawa dzieci, które wcześniej często były łamane. Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Dzień Dziecka w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka, czyli 20 listopada. Zgodnie z sugestią ONZ, Dzień Dziecka w każdym kraju powinien być obchodzony w dniu, który jego władze uznają za najwłaściwszy.

d1du6sk

Dzień Dziecka w Polsce

W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Od wielu lat 1 czerwca w Polsce obradował Sejm Dzieci i Młodzieży.

Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie. Przygotowywane były wycieczki i zabawy, podczas których tradycyjnie rozdawano słodycze.

Zobacz wideo: Jarosław Kaczyński zapowiada "wprowadzenie środków". Adam Bielan tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1du6sk

Podziel się opinią

Share
d1du6sk
d1du6sk
Więcej tematów