Trwa ładowanie...
d3qpffi

Dzień Dziecka 2020. Upowszechnienie praw dziecka. Jaka jest historia powstania Dnia Dziecka?

1 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Dziecka. Święto powstało dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych. Jaka jest historia Dnia Dziecka?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzień Dziecka 2020. Jaka jest historia Dnia Dziecka?
Dzień Dziecka 2020. Jaka jest historia Dnia Dziecka? (Adobe Stock)
d3qpffi

Dzień Dziecka - historia

Dzień Dziecka w Polsce tradycyjnie obchodzony jest 1 czerwca. Dzień ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ.

W ten sposób postanowiono uhonorować prawa dzieci, które wcześniej często były łamane. Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Dzień Dziecka w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka, czyli 20 listopada. Zgodnie z sugestią ONZ, Dzień Dziecka w każdym kraju powinien być obchodzony w dniu, który jego władze uznają za najwłaściwszy.

d3qpffi

Dzień Dziecka w Polsce

W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Od wielu lat 1 czerwca w Polsce obradował Sejm Dzieci i Młodzieży.

Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie. Przygotowywane były wycieczki i zabawy, podczas których tradycyjnie rozdawano słodycze.

Zobacz wideo: Jarosław Kaczyński zapowiada "wprowadzenie środków". Adam Bielan tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qpffi

Podziel się opinią

Share

d3qpffi

d3qpffi
Więcej tematów