Dzień Bez Samochodu i Tydzień Zrównoważonego Transportu w Poznaniu
22 września właściciele samochodów będą mogli za darmo podróżować po Poznaniu autobusami i tramwajami. To główny, lecz nie jedyny punkt rozpoczętego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Nowe władze Poznania od początku swojej kadencji zachęcają poznaniaków do tego, aby zamienić samochód na rower lub tramwaj czy autobus. Sam prezydent Jacek Jaśkowiak najczęściej dojeżdża do pracy w Urzędzie Miasta komunikacją miejską lub rowerem. Zapalonym rowerzystą jest także jego zastępca Maciej Wudarski. W tej sytuacji nie dziwi, że rozpoczęty 16 września Tydzień Zrównoważonego Transportu będzie miał szczególny przebieg.
Od tego dnia Drużyna bez Samochodu i kontrolerzy Strefy Płatnego parkowania wręczają kierowcom ulotki z informacjami na temat różnych promocji w taryfie biletowej, a ulicami Poznania kursuje także specjalny tramwaj oklejony hasłem "Komunikacja miejska - oddechem dla miasta".
- Samochodem jedzie się wygodniej? Kiedy się stoi w korku to nie wiem, czy to rzeczywiście jest wygodniej - przekonuje wiceprezydent Maciej Wudarski. - Musimy mieć świadomość, że miasto nie jest z gumy i że właśnie dlatego komunikacja publiczna, podróże piesze i rowerowe to nasza przyszłość – dodaje.
Z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu zostaną wprowadzone też pewne zmiany w organizacji ruchu w centrum Poznania. W nocy z 18 na 19 września zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna u zbiegu Al. Marcinkowskiego i placu Wolności. Natomiast 22 września o godz. 13 wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu na ul. Pułaskiego - na odcinku od ul. Poznańskiej do al. Wielkopolskiej powstaną dwa pasy ruchu dla rowerzystów. Pasy powstaną po obu stronach ulicy w miejsce dotychczas tu funkcjonujących buspasów.
Kolejne atrakcje zaplanowano na weekend. W sobotę na Targu Śniadaniowym w parku Kasprowicza ZTM zorganizuje zabawy i konkursy dla dzieci, w których będzie można wygrać upominki związane z komunikacją miejską. Na miejscu będzie też można złożyć wniosek o wyrobienie sobie karty PEKA, a w godz. od 12 do 16 policjanci będą znakować rowery.
Z kolei w niedzielę każdy będzie mógł zwiedzić nieczynną już zajezdnię przy ul. Madalińskiego, a także obejrzeć tabor tramwajowy MPK – zarówno obecnie kursujące po Poznaniu modele tramwajów, jak i te, które woziły poznaniaków kilkadziesiąt lat temu.
Głównym punktem Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie jednak Europejski Dzień bez Samochodu.
- 22 września kierowcy posiadający ważny dowód rejestracyjny będą mogli jeździć za darmo miejską komunikacją, co, jak mamy nadzieję, przekona ich do tego, by korzystali z niej znacznie częściej - mówi Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM.
Tego samego dnia warto też przesiąść się z samochodu na rower. Operator Poznańskiego Roweru Miejskiego przygotował specjalną promocję – 22 września będzie można wypożyczyć rower na 60 minut za darmo.
O tym, że warto zostawić samochód w garażu będzie poznaniakom przypominać też tramwaj kursujący po Poznaniu w godzinach popołudniowych. Będzie miał odkrytą platformę, na której będzie stał samochód z założonymi blokadami.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .