Dzielenie skóry na żywym Oleksym
Klub LPR na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży projekt zmian w regulaminie, według których głosowanie nad wnioskiem o odwołanie marszałka odbywałoby się równocześnie z głosowaniem nad powołaniem jego następcy - poinformował lider partii Roman Giertych.
28.12.2004 | aktual.: 28.12.2004 15:06
Oleksy - po niekorzystnym dla niego wyroku sądu lustracyjnego - zapowiedział, że decyzję co do dalszego pełnienia funkcji marszałka Sejmu ogłosi 29 grudnia, po posiedzeniu Rady Krajowej SLD.
Liga chce, by w sytuacji gdy marszałek Sejmu sam rezygnuje z zajmowanej funkcji, jego obowiązki przejmował najstarszy wiekiem wicemarszałek.
Giertych powiedział, że Liga obawia się sytuacji patowej, kiedy po odwołaniu Józefa Oleksego Sejm nie będzie w stanie wybrać nowego marszałka. To skutkuje nie tylko wewnętrznie, bo paraliżuje całkowicie Sejm, ale również brakiem możliwości rozpisania wyborów prezydenckich i ma szereg bardzo poważnych konsekwencji konstytucyjnych - podkreślił.
Lider LPR dodał, że jego partia będzie proponowała, aby głosowanie nad zmianą regulaminu odbyło się na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejmu. Chodzi o to, aby ewentualna rezygnacja lub wnioski o odwołanie Oleksego były rozpatrywane już w nowym trybie.
Według obowiązującego regulaminu Sejmu, kandydaturę na marszałka może zgłosić co najmniej 15 posłów. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów. Jeżeli zgłoszono więcej niż jednego kandydata, a w pierwszym głosowaniu żaden nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, przed kolejnymi turami głosowania usuwa się z listy nazwisko tego kandydata, który w poprzedniej turze uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Jeżeli w wyniku zastosowania tej procedury nie dojdzie do rozstrzygnięcia, wybór marszałka przeprowadza się ponownie.
Regulamin nie przewiduje trybu odwoływania marszałka. W takiej sytuacji stosuje się procedurę identyczną jak przy powoływaniu.