Dzieła egipskiej sztuki sprzed 15000 lat
Zespół archeologów odkrył na powierzchni
ściany klifu ze skały piaskowca w południowym Egipcie rysunki i
ryty naskalne, których wiek naukowcy szacują na 15000 lat - donosi
serwis internetowy National Geographic News.
Odkrycia dokonała ekspedycja archeologiczna pod kierunkiem Dirka Huyge, kuratora kolekcji egipskiej w belgijskim Królewskim Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli.
Znalezisko znajduje się w pobliżu wioski Qurta, w odległości około 640 kilometrów na południe od Kairu.
Na ścianie klifu o wysokości około 70 metrów naukowcy odkryli dotychczas ponad 160 rysunków, w większości przedstawiających dzikie krowy i byki wymarłego gatunku, wyrytych w skale na odcinku około 1,6 kilometra. Największy z rysunków ma blisko 2 metry długości.
Zdaniem archeologów, zarówno wiek jak i styl wykonania odkrytych rytów są podobne do malarstwa jaskiniowego, znanego z Lascaux we Francji i Altamiry w Hiszpanii.
Według Dirka Huyge, podobieństwa dzieł prehistorycznej sztuki mogą wynikać z tego, że odzwierciedlają podobny stopień rozwoju i mentalności ludzi, którzy je tworzą.
Jak wyjaśnił Salima Ikram z Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze, uczestniczący w ekspedycji, odkryte dzieła prehistorycznej sztuki naskalnej są niepodobne do niczego, co odkryto dotąd w Egipcie.
Zdaniem naukowca, znalezisko przesuwa egipską sztukę, religię i kulturę do czasów znacznie wcześniejszych, niż dotychczas sądzono.
Ekspedycja zamierza kontynuować na stanowisku poszukiwania kolejnych - potencjalnie nawet starszych - dzieł prehistorycznej sztuki.
Raport o znalezisku zostanie opublikowany we wrześniowym wydaniu brytyjskiego kwartalnika "Antiquity".