Polska"Dzięki 'Solidarności' Eucharystia weszła do Stoczni Gdańskiej"

"Dzięki 'Solidarności' Eucharystia weszła do Stoczni Gdańskiej"

Zdaniem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, dzięki "Solidarności" ofiara Eucharystyczna przekroczyła bramy Stoczni Gdańskiej, a także innych zakładów pracy.

Zobacz także galerię:

Obraz

Za bramami "wzburzonej Stoczni Gdańskiej Chrystus w pokarmie Eucharystii uspokajał namiętności i gniew i wskazywał na zwycięski pokój" - powiedział kardynał Glemp na zakończenie procesji Bożego Ciała, przed kościołem Św. Anny w Warszawie.

Kard. Glemp mówił też, jak ważny był pontyfikat Jana Pawła II, który przewodniczył wielkim celebrom Eucharystii w dziesiątkach naszych miast w ciągu dziewięciu wspaniałych pielgrzymek do Polski. Poznawaliśmy podczas tych pielgrzymek, że Bóg jest z nami - podkreślił prymas.

Kard. Glemp zaznaczył, że to "bycie" Boga z nami odnosi się do obecności w Eucharystii - tak w ofierze, jak i w postaci chleba.

Zapewnienie Chrystusa: "Jestem z wami po wszystkie dni" prowadzi do następujących refleksji: Najpierw to, że my musimy być, ludzie wierzący, trwać otaczając Chrystusa i to dla dobra świata. Skoro On jest z nami, nie musimy się lękać. On jest naszym Pasterzem, naszą siłą i bezpieczeństwem. My jako Kościół nie jesteśmy zagrożeni skreśleniem ze wspólnot ludzkich lub jako niosący wiarę zamknięci w jakimś skansenie, przeciwnie chrześcijanie mają być światłem świata i nieść światło Ewangelii" - mówił prymas.

Dodał, że ani zorganizowane prześladowania, ani wrogie ustroje polityczne, ani ośmieszanie lub zabiegi strategów społecznych czy dyplomatycznych nie są zdolne uśmiercić Kościoła, bo on jest "Miastem położonym na górze".

Nawiązując do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas podkreślił, że dzięki pogłębieniu liturgii przez Sobór Watykański II, obchody te nauczyły nas korzystać z piękna i duchowej skuteczności Eucharystii. Przypomniał, że po dalszej ewolucji społeczno-politycznej, a w szczególności dzięki "Solidarności", ofiara Eucharystyczna nabrała szczególnego znaczenia, przekraczając bramy strajkujących zakładów pracy.

Na zakończenie, prymas zaapelował o to, byśmy umieli być wiernymi córkami i synami ojczyzny i Kościoła, sięgając do korzeni naszej narodowej przeszłości. Podkreślił jednocześnie, że bardziej jednak zależy nam na przyszłości, na mądrym ustawieniu naszych obyczajów i naszychdziałań w harmonii wewnętrznej i współpracy z innymi narodami.

Homilia prymasa została przyjęta owacją przez ok. pięć tysięcy wiernych (według danych policji) zgromadzonych na uroczystości Bożego Ciała przed kościołem Św. Anny.

Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, ustawionych na Trakcie Królewskim, którą poprowadził prymas Glemp, została poprzedzona mszą koncelebrowaną w warszawskiej bazylice św. Krzyża; przewodniczył jej bp Piotr Jarecki. Na zakończenie procesji prymas udzielił przy Kolumnie Zygmunta błogosławieństwa pasterskiego stolicy i całej Polsce.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych stolicy, rektorzy warszawskich wyższych uczelni, przedstawiciele wojska, policji, kawalerowie Zakonu Maltańskiego, harcerze, duchowieństwo oraz siostry zakonne.

Katolickie święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)