#dziejesienazywo Sławomir Neumann: opinia Komisji Weneckiej nie jest opinią PO. Wszyscy widzą jaka jest sytuacja
- PO przygotowuje w PE rezolucję odnośnie sytuacji w Polsce. Czy to nie jest przewaga myślenia partyjnego nad interesem narodowym? - pytał w #dziejesienazywo Paweł Lisicki. - PO jako największa partia opozycyjna w parlamencie będzie korzystać ze wszystkich możliwych kroków prawnych. Jednym z nich jest rezolucja w PE - mówił szef klubu PO Sławomir Neumann. Z kolei wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) stwierdził, że umiędzynarodowienie sprawy TK jest olbrzymim strategicznym błędem, za który odpowiada zarówno PO, Nowoczesna, jak i PiS.
15.03.2016 | aktual.: 15.03.2016 11:31
Neumann oznajmił w #dziejesienazywo, że podstawą do rezolucji w PE jest zachowanie premier Szydło i ministrów polskiego rządu, którzy twierdzą, że nie opublikują wyroku TK i "nie będą respektować opinii KW". - To nie jest skarżenie się u obcych. PE to także nasz parlament. Ci, którzy myślą inaczej - przypomnę - głosują na Polaków, nie na Niemców czy Duńczyków - podkreślił.
Zdaniem Neumanna, "obciach za granicą" robi nam PiS i ministrowie, którzy "wypisują niemądre listy, mają niemądre wypowiedzi publiczne". - My musimy dbać o to, żeby pokazać, że Polska należy do rodziny państw demokratycznych. Tylko w ten sposób możemy to pokazywać. Przecież opinia KW nie jest opinią PO. Wszyscy w Europie i w wolnym świecie ją otrzymali. Widzą jaka jest sytuacja. Musimy pokazać, że jest w Polsce siła, która potrafi się upomnieć o podstawowe prawa i wolności obywatelskie. Tą siłą jest PO - mówił szef klubu Platformy.
- Jedni pielgrzymują do Brukseli na skargę, drudzy popełnili koszmary błąd - minister Waszczykowski, który musiał mieć zgodę z wystąpieniem o opinię do KW... Politycy PiS obudzili się dopiero, jak Jarosław Kaczyński powiedział, że to był błąd. Wtedy wszyscy rzucili się do gardła ministrowi Waszczykowskiemu - zaznaczył z kolei Tyszka.
- Kukiz'15 od początku mówił: to są wewnętrzne sprawy Polski, nie wciągajmy w to gremium międzynarodowych. Polityka zagraniczna jest delikatną sprawą. Zainteresowaliśmy tym Europę, Stany Zjednoczone i teraz dopiero mamy problem. Dlatego tym bardziej konieczny jest kompromis. Zachęcamy, by jak najszybciej usiąść i - na podstawie naszej poprawki do konstytucji - wypracować kompromis, który zamknie sprawę TK - dodał.