Trwa ładowanie...
20-06-2008 06:33

Dzieci uciekają w wakacje

Koniec roku szkolnego to nie tylko początek wakacji, ale również czas ucieczek dzieci. Według policji, co roku w tym okresie ucieka z domu około 5 tys. nastolatków. Specjaliści z fundacji ITAKA zajmującej się poszukiwaniem zaginionych są jednak przekonani, że prawdziwe liczby mogą być nawet dwukrotnie wyższe. W naszej akcji "Nie zgub dziecka "Dziennik" radzi, jak nie przegapić sygnałów alarmowych i co zrobić, gdy nastolatek zniknie z domu.

Dzieci uciekają w wakacjeŹródło: Jupiterimages
d2zqw2f
d2zqw2f

Dlaczego w czasie wakacji dzieci uciekają częściej?

Ewa Jakoniuk, psychoterapeuta, koordynator programu fundacji ITAKA "Nie uciekaj": Bo wtedy przybywa im powodów do ucieczki. Jednym z nich jest strach przed karą za złe świadectwo, innym – zakaz wyjazdu na wymarzone wakacje.

Czy można poznać, że nastolatek planuje ucieczkę?

- To praktycznie niemożliwe. Jeśli dziecko chce uciec, zrobi wszystko, by dorośli się nie zorientowali. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Najczęściej uciekają te dzieci, u których szwankują relacje z rodzicami.

Czy należy przeprowadzić z dzieckiem profilaktyczną rozmowę o ucieczkach?

- W żadnym razie. Trzeba natomiast rozmawiać o jego problemach, marzeniach i planach. Z domów nie uciekają dzieci, które mają dobry kontakt z rodzicami.

Co zrobić, gdy dziecko zniknie z domu

1. Postaraj się nie panikować. Skontaktuj się z małżonkiem, sąsiadami i przyjaciółmi, którzy mogą wiedzieć, gdzie jest twoje dziecko.

d2zqw2f

2. Zadzwoń do wszystkich znajomych dziecka i poproś, by też go poszukiwali. Sprawdzaj wszędzie, ale niech twój telefon nie będzie wciąż zajęty. Jeśli wychodzisz z domu, włącz automatyczną sekretarkę albo poproś sąsiada, by odbierał telefony.

3. Sprawdź, czy w pokoju twojego nastolatka jest coś, co mogłoby wyjaśnić motywy jego ucieczki lub dać wskazówki odnośnie miejsca pobytu. Sprawdź ostatnio odwiedzane przez niego strony internetowe i pocztę elektroniczną. Szukaj sygnałów, że dziecko może być zaangażowane w działalność jakiejś grupy religijnej czy sekty.

4. Zgłoś zaginięcie na policji. Weź zdjęcie dziecka, bo funkcjonariusze z pewnością cię o nie poproszą. Jeśli to jedyna fotografia, jaką posiadasz, zrób wcześniej odbitki. Pamiętaj, że policjant ma obowiązek przyjąć zgłoszenie. Nie ma przepisu mówiącego, że od chwili zaginięcia musi upłynąć 48 godzin.

5. Zgłoś zaginięcie telefonicznie pod numerem 022 654 70 70 lub wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej organizacji.

d2zqw2f

6. Skontaktuj się ze szpitalami i placówkami pomocy społecznej. Przeszukaj parki, dworce kolejowe i autobusowe, centra sportowe i galerie handlowe. Przypomnij sobie, gdzie twoje dziecko najchętniej spędza wolny czas.

7. Skontaktuj się z redakcjami lokalnych gazet i stacji telewizyjnych i poproś o zamieszczenie komunikatu o zaginięciu dziecka. Dostarcz dziennikarzom zdjęcie zaginionego. Weź zaświadczenie z policji, że twoje dziecko jest poszukiwane.

8. Skontaktuj się z programem „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” w TVP 1. Telefon do redakcji: 022 851 10 35.

9. Rozprowadzaj na własną rękę zdjęcia zaginionego. Ktoś może rozpoznać twoje dziecko.

10. Kontynuuj poszukiwania nawet wtedy, gdy nie przynoszą one żadnych widocznych rezultatów. Dzwoń regularnie na policję i sprawdzaj postępy działań.

d2zqw2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zqw2f
Więcej tematów