Działo się w piątek w nocy. Impeachment Bidena? Śledztwo zatwierdzone
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z czwartku na piątek.
- Izba Reprezentantów zatwierdziła śledztwo ws. impeachmentu Joe Bidena - poinformowało Associated Press. Politycy zagłosowali za formalnym zatwierdzeniem trwającego dochodzenia ws. pozbawienia Joe Bidena urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Za procesem opowiedzieli się wszyscy Republikanie, pomimo utrzymujących się obaw wśród niektórych członków partii, że dochodzenie nie dostarczyło jeszcze żadnych dowodów niewłaściwego postępowania prezydenta. Izba głosowała stosunkiem głosów 221-212 zgodnie z liniami partyjnymi. Zezwolenie na wielomiesięczne śledztwo gwarantuje, że dochodzenie w sprawie impeachmentu potrwa do 2024 roku, kiedy Biden będzie ubiegał się o reelekcję. Śledztwo ma na celu ustalenie, czy prezydent czerpał korzyści finansowe z biznesowych układów swojego syna Huntera.
- Wielka Brytania, Japonia i Włochy zawierają umowę dotyczącą programu myśliwców odrzutowych - poinformowała agencja Reutera. Międzynarodowy traktat, który ma na celu opracowanie zaawansowanego myśliwca, został podpisany. Umowa została zawarta rok od rozpoczęcia przez trzy kraje pierwszej poważnej współpracy w przemyśle obronnym, dzięki której wysiłki Londynu i Tokio w zakresie myśliwców nowej generacji zostały połączone. Parlamenty każdego z krajów muszą ratyfikować porozumienie, którego celem jest wprowadzenie samolotów bojowych do lotów do 2035 roku. Wspólna faza rozwojowa programu rozpocznie się w 2025 roku.
- Przywódcy Gujany i Wenezueli udali się na spotkanie w sprawie spornego regionu Essequibo - podaje Associated Press. Naciskani przez regionalnych partnerów, prezydent Gujany Irfaan Ali i prezydent Wenezueli Nicolás Maduro, zgodzili się spotkać na międzynarodowym lotnisku Argyle na karaibskiej wyspie St. Vincent. Zgodnie z zapowiedzią, w spotkaniu wezmą udział również premierzy Barbadosu, Dominiki oraz Trynidadu i Tobago. Spotkanie ma na celu złagodzenie napięć, które wybuchły w związku z przeprowadzonym przez Maduro referendum. Głosowanie dotyczyło bogatego w ropę i minerały regionu Essequibo, do którego Wenezuela rości sobie prawo. Essequibo stanowi dwie trzecie całego terytorium Gujany. Associated Press donosi, że spotkanie pomiędzy przywódcami zostało zaplanowane na jeden dzień. Jednak wiele osób spekuluje, że spór przeciągnie się na przyszły rok.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tygrys zaatakował na oczach turystów. Ofiara aż wyleciała w powietrze
- Chiny potępiają wsparcie Kanady dla Filipin w sprawie incydentów na Morzu Południowochińskim - poinformowała agencja Reutera. "Jako kraj spoza regionu, Kanada ośmieliła Filipiny do naruszenia suwerenności Chin, naruszyła cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz zagroziła regionalnemu pokojowi i stabilności" - napisano w oświadczeniu rzecznika chińskiej ambasady w Kanadzie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy pomiędzy Chinami a Filipinami kilkukrotnie doszło do konfrontacji związanych z Drugą Ławicą Thomasa, atolem na Morzu Południowochińskim. Manila oskarżyła chińską straż przybrzeżną o wielokrotne strzelanie z armatek wodnych do łodzi zaopatrzeniowych i celowe taranowanie statków w pobliżu spornych wód.
- Żydowscy aktywiści zablokowali ruch na autostradzie w Los Angeles - donosi agencja Reutera powołując się na California Highway Patrol. Protestujący z organizacji "If Not Now" domagali się zawieszenia broni w Strefie Gazy. Aktywiści usiedli na południowych pasach autostrady 110 Freeway w centrum miasta około godziny 9 rano czasu lokalnego, wstrzymując ruch w godzinach szczytu. Wideo opublikowane przez KCAL TV pokazało kilku rozwścieczonych kierowców walczących z protestującymi przed przybyciem policji. Około 75 aktywistów zostało zatrzymanych.
Źródło: Reuters, AP