Działo się w piątek w nocy. Dotkliwa kara dla Korei Północnej od czterech krajów
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z czwartku na piątek.
Kim Dzong Un
oprac. PJM
01.12.2023 | aktual.: 01.12.2023 08:41
- Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa i Australia nakładają na kraj Kim Dzong Una nowe sankcje. To reperkusje wystrzelenia przez Pjongjang w zeszłym tygodniu satelity szpiegowskiego - podaje Agencja Reutera. Nałożone w czwartek przez USA sankcje skoncentrowały się na zatrzymaniu nielegalnego gromadzenia dochodów przez Pjongjang. Środkami represji została objęta, między innymi, północnokoreańska grupa hakerów Kimsuky. Działania zostały podjęte w porozumieniu z sojusznikami USA. - Działania Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii i Korei Południowej odzwierciedlają nasze wspólne zaangażowanie w zwalczanie nielegalnych i destabilizujących działań Pjongjangu - oświadczył Brian Nelson, podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego. - Będziemy nadal koncentrować się na atakowaniu kluczowych węzłów w nielegalnym generowaniu dochodów przez Koreę Północną i rozprzestrzenianiu broni - dodał Nelson. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej poinformowało w piątek, że umieściło na czarnej liście 11 Koreańczyków z Północy pośrednio zaangażowanych w wystrzelenie satelity szpiegowskiego.
- Izraelskie myśliwce uderzyły w cele Hamasu w Strefie Gazy w piątek, krótko po wygaśnięciu tygodniowego rozejmu - podaje Associated Press. Wojna została wznowiona z pełną siłą. Samoloty uderzyły na południu Strefy Gazy, na wschód od miasta Khan Younis. Associated Press relacjonuje, że ze Strefy Gazy dochodziły głośne, nieustanne eksplozje, a nad terytorium unosił się czarny dym. Izraelskie wojsko wznowiło ataki zaledwie 30 minut po wygaśnięciu zawieszenia broni o godz. 6 rano (czasu polskiego). Wcześniej w piątek Izrael oskarżył Hamas o naruszenie warunków zawieszenia broni, w tym o wystrzeliwanie rakiet w kierunku Izraela ze Strefy Gazy.
- Pomimo prośby ze strony Japonii, amerykańskie wojsko wciąż lata samolotami V-22 Osprey. Tokio poprosiło USA o uziemienie maszyn do czasu potwierdzenia ich bezpieczeństwa po śmiertelnej katastrofie lotniczej, do której doszło w tym tygodniu - przekazała Agencja Reutera. Japonia domagała się zawieszenia wszystkich lotów V-22 Osprey nad swoim terytorium po wypadku, podczas którego jedna z maszyn spadła w środę do morza w zachodniej Japonii. Jedna osoba zginęła. Wciąż trwają poszukiwania pozostałych siedmiu członków załogi. Przyczyny katastrofy są badane. Pentagon przekazał, że nie był świadomy istnienia żadnego oficjalnego wniosku o uziemienie, dlatego loty Osprey'ami odbywają się normalnie. Agencja Reutera podaje, że zapytany o to główny sekretarz rządu Japonii, Hirokazu Matsuno, potwierdził, że Tokio oficjalnie złożyło taki wniosek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Co najmniej 10 osób zginęło, a 14 zostało rannych w czwartek wieczorem w zamachu w Iraku - przekazała Polska Agencja Prasowa. W prowincji Dijala zamachowcy użyli dwóch ładunków wybuchowych i strzelali z broni palnej. Celem ataku byli krewni lokalnego parlamentarzysty - podała agencja Reutera powołując się na dwa źródła w siłach bezpieczeństwa Iraku. Motywy napastników nie są znane.
- Szwecja za kilka tygodni może być pełnoprawnym członkiem NATO - podaje PAP. Po półtora roku oczekiwania Sztokholm jest coraz bliżej przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ani opóźnienie, ani brak ratyfikacji ze strony Turcji i Węgier, nie mają wpływu na integrację wojska. Szwecja jest już w planach obronnych NATO i bierze udział w tajnych grach wojennych. Turcja podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w środę, zadeklarowała, że w ciągu najbliższych tygodni ratyfikuje przyjęcie Szwecji do sojuszu. Termin ten podał szef MSZ Turcji Hakan Fidan. Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią Węgry również nie będą opóźniać ratyfikacji.
Źródło: AP, Reuters, PAP