Działo się w nocy. Rosyjski okręt podwodny wpłynął na Morze Śródziemne
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy ze środy na czwartek.
- Rosyjski okręt podwodny B-265 Krasnodar wpłynął w środę w nocy na Morze Śródziemne razem z należącym do marynarki wojennej holownikiem ratowniczym Jewgienij Czurow - wynika z informacji portalu MarineTraffic, śledzącego żeglugę morską. Obie jednostki opuściły Morze Bałtyckie na początku lutego, gdzie eskortowane były przez należącą do Królewskiej Duńskiej Marynarki Wojennej fregatę HDMS Triton klasy Thetis, a na Morzu Północnym towarzyszyły im niemieckie łodzie patrolowe Bamberg i Neustadt. Rosja od 3 stycznia nie miała na Morzu Śródziemnym żadnego okrętu podwodnego. Tego dnia opuścił je B-261 Noworosyjsk, który po przepłynięciu przez Cieśninę Gibraltarską, skierował się na północ w stronę Morza Bałtyckiego. Wcześniej okręt ten stacjonował w syryjskim porcie Tartus, który Rosjanie opuścili w grudniu po upadku reżimu Baszara al-Asada.
- "Ukraina i Europa muszą być częścią wszelkich negocjacji. Ukraina powinna otrzymać solidne gwarancje bezpieczeństwa" - oświadczyli w środę wieczorem przedstawiciele sześciu europejskich krajów, w tym Polski. Szefowie dyplomacji Trójkąta Weimarskiego - Niemiec, Francji i Polski - a także Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wydali w środę wieczorem w Paryżu oświadczenie, w którym zapewnili o dalszym wsparciu dla Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert o Putinie: Myśli, że ma jedną przewagę nad Trumpem
- W środę w Grenoble, w południowo-wschodniej Francji do jednego z barów wrzucono granat. W wyniku eksplozji rannych zostało 12 osób, z czego dwie są w stanie krytycznym. Jak poinformował prokurator Francois Touret-de-Courcy, sprawca wszedł do lokalu, rzucił granat i uciekł, nie wypowiadając ani słowa.
- Sprawa dotycząca renowacji dworca kolejowego w Nowym Sadzie na północy Serbii, gdzie w wypadku na początku listopada ubiegłego roku zginęło 15 osób, została przekazana prokuraturze zajmującej się przestępczością zorganizowaną - podała w środę Wyższa Prokuratura w Nowym Sadzie. Prokuratura zajmująca się sprawami dotyczącymi przestępczości zorganizowanej zbada, czy w trakcie remontu, który zakończono kilka miesięcy przed tragedią z 1 listopada, doszło do przypadków korupcji. "Decyzja została podjęta, ponieważ ustalony stan faktyczny wskazuje na uzasadnione podejrzenie, że doszło do czynów przestępczych wchodzących w zakres jurysdykcji organów państwowych zajmujących się przestępczością zorganizowaną i terroryzmem" - napisała nowosadzka prokuratura, zajmująca się dotąd sprawą.
- Donald Trump rozpoczął swoją prezydenturę z poparciem większości Amerykanów w sondażach. Ale to już zaczyna się zmieniać. "Po raz pierwszy od inauguracji Trumpa odsetek dezaprobaty był wyższy niż jego aprobata" - informuje "Newsweek".
Źródło: PAP