Działo się w nocy. Panama ostro odpowiada Trumpowi
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z wtorku na środę.
oprac. Arkadiusz Grochot
- Prezydent USA Donald Trump mianował w czwartek biznesmena, prawicowego komentatora i byłego wydawcę dziennika "The Jerusalem Post" Thomasa Rose'a nowym ambasadorem USA w Polsce. Znany z silnie proizraelskich poglądów Rose był również doradcą byłego wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. "Thomas jest szanowanym biznesmenem i komentatorem, który przez prawie dekadę prowadził udany program radiowy w Sirius XM i pełnił funkcję wydawcy i dyrektora generalnego 'The Jerusalem Post'. Zadba o to, aby nasze interesy były reprezentowane w Polsce i zawsze stawiał Amerykę na pierwszym miejscu" - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social.
- Prezydent USA Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenie o nałożeniu sankcji na Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) oraz osoby pomagające MTK w ściganiu Amerykanów i przedstawicieli władz Izraela oraz innych sojuszników USA. To reakcja na wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu.
- Protestujący zablokowali w czwartek główne drogi kilku miast Czarnogóry, domagając się dymisji wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych - podały czarnogórskie media. Demonstracje są organizowane regularnie od strzelaniny z 1 stycznia, w której zabitych zostało 13 osób. Za organizację akcji protestacyjnych odpowiada grupa czarnogórskich studentów, która zwołała wcześniej - w odpowiedzi na strzelaninę - cztery protesty w stołecznej Podgoricy. Demonstranci żądają dymisji szefa MSW Danila Szaranovicia oraz wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy bezpieczeństwa i obrony Aleksego Beczicia. Polityków obarczają odpowiedzialnością za nieskuteczną reakcję policji na strzelaninę w Cetyni.
- Panama zdementowała w czwartek komunikat Departamentu Stanu USA, według którego osiągnięto porozumienie w sprawie zniesienia opłat za korzystanie statków amerykańskich z Kanału Panamskiego. Prezydent Panamy Jose Raul Mulino określił jako "niedopuszczalny" komunikat Departamentu Stanu USA w sprawie "rzekomego zniesienia opłat pobieranych od amerykańskich statków za korzystanie z Kanału Panamskiego". W odpowiedzi sekretarz stanu USA Marco Rubio oświadczył w czwartek na konferencji prasowej podczas wizyty w Republice Dominikańskiej, że "wydaje mu się absurdalne, aby amerykańskie statki miały płacić za przepłynięcie Kanału Panamskiego".
- Sąd w Waszyngtonie zdecydował w czwartek o ograniczeniu dostępu zespołu Elona Muska DOGE do systemu płatności resortu finansów w odpowiedzi na skargę dotyczącą potencjalnego naruszenia prawa dot. ochrony danych. Według "Washington Post", ludzie Muska uzyskali też dostęp do wrażliwych danych milionów urzędników.