Działo się w czwartek w nocy. Chiny wezwały Stany Zjednoczone. Chcą zmian
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Chiński prezydent Xi Jinping
oprac. Monika Mikołajewicz
- Ambasador Chin w USA Xie Feng spotkał się z przedstawicielem Pentagonu. Jak poinformowała agencja Reutera, asystent sekretarza obrony USA Ely Ratner omówił z chińskim wysłannikiem nie tylko stosunki obronne, ale też "szereg międzynarodowych i regionalnych kwestii bezpieczeństwa". Xie miał ponadto wezwać Stany Zjednoczone, by spotkać się w połowie drogi do stopniowego przywrócenia właściwych stosunków między krajami oraz ich siłami zbrojnymi.
- Indyjska Agencja Kosmiczna zamierza wystrzelić na Księżyc rakietę wraz z łazikiem, stając się tym samym kolejną potęgą w dziedzinie eksploracji kosmosu. Do tej pory krok ten udał się jedynie Stanom Zjednoczonym, byłemu Związkowi Radzieckiemu oraz Chinom. Swoich sił próbowała także Japonia, lecz start zakończył się awarią lądownika. Indyjski Chandrayaan-3 powstał przy budżecie około 75 mln dolarów. Wystartuje z głównego portu kosmicznego Indii w południowym stanie Andhra Pradesh w piątek, a na Księżycu wyląduje około 23 sierpnia.
- Senatorowie USA chcą wprowadzenia ustawy, która zablokuje opuszczenie NATO przez jakiegokolwiek prezydenta Stanów Zjednoczonych. Decyzja ta pokryła się w czasie ze spotkaniem przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas szczytu w Wilnie. Dzięki wprowadzeniu zmiany, prezydent będzie musiał uzyskać zgodę Senatu, by móc wyprowadzić kraj z NATO. "Prezydent nie może zawiesić, rozwiązać, wypowiedzieć ani wycofać Stanów Zjednoczonych z Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Waszyngtonie, 4 kwietnia 1949 r., chyba że za radą i zgodą Senatu, pod warunkiem że dwie trzecie głosów obecnych senatorów zgadzają się, lub zgodnie z aktem Kongresu" – taką zmianę, jak podaje agencja Reutersa, zaproponowano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Nepal wprowadził na dwa miesiące zakaz dla "nieistotnych" lotów, w tym widokowych, helikopterami. Decyzję podjął po śmiertelnej katastrofie, która miała miejsce w regionie Everest. Zginęło wówczas 6 osób - pięciu meksykańskich turystów i nepalski pilot. Jak przypomina agencja Reutera, mały helikopter rozbił się podczas oglądania himalajskich szczytów. "Nieistotne loty, takie jak loty górskie, operacje z ładunkiem zewnętrznym (loty z procą) i obsypywanie kwiatów przez helikoptery będą ograniczone do września" – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego Nepalu (CAAN) na swoim Twitterze.
- W wyniku nocnego ataku na Kijów zginęła jedna osoba. Rosyjskie drony doprowadziły do pożarów i zniszczeń budynków. Po ugaszeniu jednego z takich pożarów znaleziono ciało mieszkańca zabytkowej dzielnicy Padół w stolicy Ukrainy. Ponadto cztery osoby zostały ranne w innych obszarach Kijowa. "Siły przeciwlotnicze zidentyfikowały i zniszczyły około 10 obcych celów" - poinformował szef administracji wojskowej Kijowa, Serhij Popko na swoim Telegramie.