Działo się, gdy spałeś. Stolice w ogniu. "Uzurpatorka ma ustąpić"
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Tysiące demonstrantów wyszło na ulicę Limy, stolicy Peru. Protestujący rzucali kamieniami, w jednym z zabytkowych budynków w centrum miasta doszło do pożaru. Policja oszacowała, że w marszu wzięło udział około 3,5 tys. osób. Demonstranci domagają się przeprowadzenia wyborów powszechnych po obaleniu byłego prezydenta Pedro Castillo. - Chcemy, by uzurpatorka Diana Boluarte ustąpiła i ogłosiła nowe wybory - powiedział uczestnik protestu Jose De la Rosa cytowany w Reuters.
- Waszyngton wyśle kolejne wsparcie militarne Kijowowi - 90 transporterów bojowych Strykery, 59 pojazdów piechoty Bradley, 53 pojazdy MRAP przystosowanych do ochrony przed minami i 350 wojskowych Humvee - poinformował Departament Obrony USA w oficjalnym oświadczeniu. Całkowita wartość uzbrojenia wyniesie 2,5 mld dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnicze manewry Białorusi i Rosji. Poderwano myśliwce MiG-29
- Według doniesień amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, w Guryong, jednym z ostatnich slumsów w Seulu, wczesnym rankiem (czasu lokalnego - przyp. red.) wybuchł poważny pożar - ewakuowano ok. 500 osób, służby przeszukały cały teren. Ogniem zajęło się co najmniej 60 budynków mieszkalnych. W akcji ratowniczo-gaśniczej wzięło udział ponad 800 strażaków i policjantów. Służby przekazały, że prawdopodobnie wszyscy mieszkańcy zostali bezpiecznie ewakuowani, nikt nie zginął i nie został ranny.
- Wołodymyr Zełenski przekazał, że jego rząd oczekuje "zdecydowanych decyzji" ws. dostaw niemieckich czołgów Leopard 2. W piątek w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein odbędzie się szczyt Grupy Kontaktowej ds. Obronności Ukrainy - w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele ok. 50 krajów. - Tak naprawdę czekamy teraz na ostateczną decyzję jednej ze stolic. Przygotowujemy się do jutrzejszego spotkania w Ramstein. Oczekujemy zdecydowanych decyzji - powiedział prezydent Ukrainy w swoim oficjalnym przemówieniu. Międzynarodowa presja w sprawie Leopardów koncentruje się na Berlinie, ponieważ są to czołgi produkowane przez niemiecką firmę zbrojeniową, więc ich eksport wymaga zgody rządu federalnego.
- Ponad milion osób wyszło w czwartek na ulice wielu francuskich miast. Premier Francji Elisabeth Borne przedstawiła plan podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat - Francuzi odrzucają jednak propozycję reformy. Związki zawodowe w kraju wezwały do dalszych protestów. - Teraz rząd jest pod ścianą. Wszyscy wiedzą, że podniesienie wieku emerytalnego przynosi korzyści tylko pracodawcom i bogatym - przekazali związkowcy we wspólnym oświadczeniu, jak podaje Reuters.