Działo się, gdy byłeś w pracy. Reuters: Sudanki gwałcone jako zdobycz wojenna
Doniesienia serwisów informacyjnych codziennie dostarczają ogromnej porcji wiedzy o wydarzeniach w kraju i na świecie. Oto przegląd wiadomości z czwartku, z godzin porannych i popołudniowych.
30.11.2023 | aktual.: 30.11.2023 14:23
Zebrane przez reporterów agencji Reuters materiały do raportu na temat sytuacji w Sudanie, opublikowane w czwartek, są przerażające. Potworności tej wojny z perspektywy młodych kobiet z afrykańskiego plemienia Masalit materializują się gwałtami, napaściami i rzezią dokonywaną przez paramilitarne i arabskie bojówki RSF. Po atakach na miasto El Geneina w zachodnim Darfurze reporterzy dotarli do 11 kobiet, które padły ofiarą bestialskich napaści na tle seksualnym ze strony członków Sił Szybkiego Wsparcia. Ofiary były wielokrotnie gwałcone, przy zastraszaniu bronią palną. Te potworności wojenne nie ograniczały się do tego rodzaju przemocy. Ofiary opisują koszmar - domy pełne martwych cywilów, trupy na ulicach. Ludzie byli rozstrzeliwani przez snajperów, siekani białą bronią, paleni żywcem w budynkach. Na początku listopada bojownicy RSF i bojownicy arabscy przeprowadzili w mieście kolejną falę ataków o charakterze etnicznym.
W Strasburgu nauczyciele zastrajkowali w obronie swojego kolegi, któremu grożono śmiercią. Około trzydziestu nauczycieli zebrało się rankiem w czwartek 30 listopada przed uczelnią Kléber w Strasburgu, gdzie uczeń groził śmiercią nauczycielowi języka francuskiego. Do incydentu doszło we wtorek po południu. Nauczyciel skonfiskował uczniowi telefon komórkowy, a ten zapowiedział, że skrzyknie znajomych i zabije go. Jak podaje w czwartek AP, pedagodzy tłumaczą, że takie przypadki są na porządku dziennym. Na groźbach się nie kończy, bo w ślad za nimi idą rękoczyny. Nauczyciele we Francji czują się bezradni, dlatego apelują do władz oświatowych o kompleksowe działania.
Stanisław Żaryn powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24, że służby rosyjskie w Polsce były traktowane z większym uznaniem niż sojusznicy. Komentarz zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej jest reakcją na zakończenie w środę decyzją parlamentu misji Sławomira Cenckiewicza, Andrzeja Zybertowicza i innych członków komisji, która miała badać rosyjskie wpływy w Polsce. Żaryn zauważył, że podobne komisje powstawały ostatnio w innych krajach europejskich po rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydent Andrzej Duda jest w drodze na szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju. Ma reprezentować Polskę na rozpoczynającej się właśnie dorocznej konferencji ONZ. W jej trakcie liderzy 198 krajów mają zdecydować o dalszych sposobach walki z globalnym ociepleniem. Stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział polskim dziennikarzom przez wylotem do Dubaju, że Andrzej Duda ma na konferencji podkreślać, że transformacja gospodarek musi być sprawiedliwa.
Stopa bezrobocia w Polsce wciąż jedną z najniższych w Europie. Według danych Eurostatu, za październik, opublikowanych w czwartek, stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 2,8 proc. W strefie euro - w tym samym okresie - 6,5 proc.
Nowe złoża gazu dla Polski. Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen S.A., ogłosił podczas konferencji prasowej w czwartek, że spółka PGNiG Upstream Norway, należąca do Grupy Orlen zawarła umowę kupna 100 proc. udziałów w Kugpec Norway, spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company. Dodał, że w efekcie przejęcia kontroli nad norweskim podmiotem polska spółka gazowa zwiększy swoje udziały w 11 koncesjach na pięciu eksploatowanych już złożach: Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard. - Wydobywany z nich gaz będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe - podkreślił Daniel Obajtek.