Działo się, gdy byłeś w pracy. Dramat na "Bibby Stockholm" w Wielkiej Brytanii
Doniesienia serwisów informacyjnych codziennie dostarczają ogromnej porcji wiedzy o wydarzeniach w kraju i na świecie. Oto przegląd wiadomości z poniedziałku, z godzin porannych i popołudniowych.
Zmarła osoba czekająca na decyzje władz w Londynie w sprawie prawa pobytu w Wielkiej Brytanii. Zgon nastąpił na pokładzie barki "Bibby Stockholm", zacumowanej w Portland w Dorset. Od października mieszkały na niej osoby ubiegające się o azyl na Wyspach. Organizacja charytatywna Care4Calais od dawna krytykowała warunki panujące na barce. "Rząd Wielkiej Brytanii musi wziąć odpowiedzialność za tę ludzką tragedię. Świadomie zignorowali traumę, jaką wyrządzają ludziom wysyłanym do "Bibby Stockholm" oraz setkom osób zakwaterowanych w byłych koszarach wojskowych" - skomentował Steve Smith, dyrektor naczelny organizacji. Dodał także, że nadszedł czas, aby brytyjscy przywódcy polityczni zaczęli traktować uchodźców jak istoty ludzkie, wysłuchali traumy, której doświadczyli i zaoferowali im schronienie. "Prowadzona przez rząd zastępcza wojna z uchodźcami kosztuje życie" - powiedział.
Dwie osoby aresztowane w Wielkiej Brytanii w związku ze śmiercią noworodka w Ipswich we wtorek zostały zwolnione za kaucją. Nastoletnia kobieta również zatrzymana w toku pracy śledczych nad sprawą zakwalifikowaną jako morderstwo pozostaje w areszcie w celu przesłuchania. Osoby te mogą mieć związek ze znalezieniem ciała noworodka. Wtorkowa sekcja zwłok ma ustalić przyczynę śmierci dziecka. Rzecznik policji powiedział, że dwaj wypuszczeni we wtorek mężczyźni wpłacili kaucję i do 6 lutego pozostaną na wolności, kobieta pozostanie w areszcie policyjnym. Trwa śledztwo, które ma ustalić, czy śmierć dziecka nastąpiła z przyczyn naturalnych, czy przy udziale osób trzecich.
O ujawnieniu kolejnego szpiega z Rosji w Polsce poinformowało we wtorek Polskie Radio. Do jego wydalenia z kraju doszło już 1 grudnia. Jak informują służby, w najbliższym czasie nastąpią kolejne wydalenia. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straż Graniczna rozpracowały Rosjanina, który przekazywać miał informacje służbom specjalnym Federacji Rosyjskiej. Z informacji opublikowanej na stronie internetowej ABW wynika, że Rosjanin przebywał w Bydgoszczy. Departament podał, że "w 2023 roku w okolicach Bydgoszczy zidentyfikowano również dwóch innych cudzoziemców, którzy mogli prowadzić działalność szpiegowską na rzecz Rosji i Białorusi. W latach 2016-2023 kontrwywiad zneutralizował działania ponad 100 szpiegów rosyjskich i białoruskich, prowadzących działania wywiadowcze przeciwko Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
750 metrów wysokości ma największa na świecie świetlna choinka. Po raz 43. została zainstalowana na zboczu góry w miasteczku Gubbio w Umbrii w środkowych Włoszech. Jak podaje we wtorek PAP, sezon na tę turystyczną atrakcję wystartował. Przed Bożym Narodzeniem przybywają tam tysiące osób, by zobaczyć to zjawisko. Światłe zapalane są codziennie o zmierzchu. Prace nad przystrojeniem drzewka trwały prawie trzy miesiące, a uczestniczyło w nich kilkudziesięciu ochotników. W 1991 roku choinka z Gubbio została wpisana jako największa do Księgi Rekordów Guinnessa.
Nowe zasady wizyt duszpasterskich będą obowiązywać w polskich parafiach. Jak poinformowało we wtorek Radio Zet, księża nie będą już chodzić od drzwi do drzwi parafian. Mieszkańcy, którzy chcą, aby do ich domu przybyła z kolędą duchowny, który udzieli domownikom błogosławieństw na nowy rok, będą musiały wcześniej zgłosić się do swojej parafii. Odmowa wspólnego spotkania i błogosławieństwa zdarzała się sporadycznie. Teraz jednak nastawienie do wizyty księdza nieco się zmieniło. Niektóre parafie ogłosiły więc, że zmieniają zasady kolędy. Teraz trzeba zgłosić w parafialnej kancelarii, że duchowny jest oczekiwany w naszym domu.