Działania prokuratury i ABW w sprawie Kaczmarka, Kornatowskiego i Netzla
Przedstawiamy kalendarium zdarzeń dotyczących działań prokuratury i ABW w sprawie byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka, byłego Komendanta Głównego Policji Konrada Kornatowskiego i byłego szefa PZU Jaromira Netzla. Czas wydarzeń podajemy w przybliżeniu.
Czwartek, ok. godz. 7.00 - były szef MSWiA Janusz Kaczmarek został zatrzymany przez ABW w warszawskim mieszkaniu reżysera Sylwestra Latkowskiego. ABW zatrzymuje także prezesa PZU Jaromira Netzla oraz byłego Komendanta Głównego Policji Konrada Kornatowskiego.
9.00 - Pełnomocnik Kaczmarka, Wojciech Brochwicz informuje w TVN24, że jego klient został zatrzymany przez ABW. Telewizja podała także, że Kaczmarka zatrzymano w mieszkaniu Latkowskiego. Media podały też nieoficjalne informacje, że zatrzymany został Kornatowski.
10.00- Brochwicz informuje, że jego klientowi ma zostać postawiony "jakiś zarzut dotyczący utrudniania śledztwa". Nadmienia, że na razie nie wiadomo jakiego śledztwa ma dotyczyć ten zarzut. Zatrzymany Kaczmarek przebywa w siedzibie ABW.
10.45 - Prokuratura Okręgowa w Warszawie potwierdza, że Kaczmarek, Kornatowski i Netzel zatrzymani są w sprawie utrudniania śledztwa odnośnie przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa.
P.o. rzecznika warszawskiej prokuratury okręgowej Marzanna Mucha- Podlewska zapowiedziała, że prokuratura "szeroko" poinformuje o sprawie na konferencji prasowej. Prokurator krajowy Dariusz Barski informuje, że zatrzymanym będą postawione zarzuty m.in. w związku ze śledztwem dotyczącym utrudniania postępowania karnego.
10.50 - Kaczmarek zostaje przywieziony do warszawskiej prokuratury okręgowej. Wcześniej trafił tam Netzel. Obu dowiozła tam ABW.
13.40 - Premier Jarosław Kaczyński mówi w Lubinie, że w sprawie zatrzymania Kaczmarka "nie dzieje się nic poza zwykłym biegiem wymiaru sprawiedliwości".
"Rzeczpospolita" w swym internetowym wydaniu informuje, że wydano postanowienie o zatrzymaniu biznesmena Ryszarda Krauzego. Na stronach internetowych tygodnika "Wprost" podano natomiast, że trwają przeszukania mieszkań i domów Krauzego.
14.00 - Prokurator krajowy Dariusz Barski "nie potwierdza, ani nie zaprzecza" nieoficjalnym informacjom mediów, jakoby prokuratura nakazała zatrzymanie Krauzego. "Na tym etapie nie chcę komentować tych informacji" - mówi.
14.30 - Kornatowski zostaje przywieziony do warszawskiej prokuratury okręgowej.
15.40 - Prok. Barski informuje w TVN24, że prokuratura wystawiła postanowienie o przedstawieniu zarzutów Ryszardowi Krauzemu.
16.00 - Mec. Wojciech Brochwicz informuje dziennikarzy, że jego klientowi postawiono zarzuty utrudniania śledztwa i składania fałszywych zeznań. Brochwicz ujawnił, że Kaczmarek nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Nazwał zarzuty "śmiesznymi i całkowicie nieprawdopodobnymi". "W żaden sposób nie uzasadniają takiego traktowania" - dodał.
16.30 - Prok. Barski mówi, że prokuratura chce zatrzymania Ryszarda Krauzego, by postawić mu zarzut. "W sensie prawnym pan Krauze jest już podejrzanym" - powiedział.
17.00 - Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski oświadcza, że chce wiedzieć, czy przy zatrzymaniu Kaczmarka, Kornatowskiego oraz Netzla zostały zachowane wszelkie wymogi proceduralne. RPO zwrócił się w tej sprawie z pytaniem do prokuratury.
23.30 - W siedzibie prokuratury zakończyły się czwartkowe czynności w śledztwie przeciwko Kaczmarkowi i Netzlowi. Z gmachu pod eskortą wyprowadzono do samochodu Netzla i Kaczmarka. Kornatowski pozostał jeszcze w budynku.
Piątek, ok godz. 2.00 w nocy - W prokuraturze zakończyły się czwartkowe czynności w śledztwie przeciwko Kornatowskiemu w sprawie przecieku z akcji CBA w ministerstwie rolnictwa.
9.00 - Prok. Barski poinformował, że decyzja o tym, czy wystąpić do sądu o aresztowanie zatrzymanych osób zapadnie dopiero po zakończeniu wszystkich czynności prokuratorskich.
Prokurator krajowy powiedział też, że najprawdopodobniej do godz. 12 nie zakończą się czynności procesowe, jakie prokuratura prowadzi wobec Kornatowskiego. Na tę godzinę zaplanowano spotkanie b. szefa policji z sejmową komisją ds. służb specjalnych. W tej sprawie komisja wystąpiła do prokuratury.
9.45 - Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Paweł Graś zapowiedział, że zwróci się do prokuratury o umożliwienie komisji przesłuchania Kornatowskiego.
10.40 - P.o. rzecznik prokuratury Marzanna Mucha-Podlewska poinformowała, że trwają "intensywne czynności procesowe" wobec Kacznarka, Kornatowskiego i Netzla. Jak dodała, dopiero po zakończeniu tych czynności prokuratura zwoła konferencję prasową i odniesie się na niej do tego, dlaczego i na jakiej postawie osoby te zostały zatrzymane.
12.35 - Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zebrała się na posiedzeniu, podczas którego ma się spotkać z Kornatowskim i b. szefem CBŚ Jarosławem Marcem. Komisja zaprosiła ich na swoje posiedzenie tydzień wcześniej. Kornatowski nadal składa wyjaśnienia w prokuraturze, a z Marcem nie ma kontaktu - jest na urlopie.
12.50- Sprzed prokuratury wyjechała karetka pogotowia ratunkowego, w której znajdował Netzel. W prokuraturze nadal znajdują się Kaczmarek i Kornatowski.
13.20 - P.o. rzecznik prokuratury Marzanna Mucha-Podlewska poinformowała, że Netzel, po konsultacji z lekarzem, został przewieziony do szpitala na konsultację neurologiczną. Podczas przesłuchania w prokuraturze Netzel uskarżał się na silny ból głowy.
13.50 - Jarosław Buczek z biura prasowego MSWiA powiedział PAP, że Netzel zostanie w szpitalu MSWiA na obserwacji.
14.30 - Ministerstwo Skarbu Państwa odwołało w trybie natychmiastowym Netzla z funkcji prezesa PZU.
Obrońca Kaczmarka wychodząc z budynku prokuratury gdzie trwają przesłuchania powiedział, że nie ma podstaw prawnych, by występować z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie jego klienta. Zaznaczył, że jego znajomość materiału dowodowego jest wycinkowa, ale - jego zdaniem - przemawia on na korzyść Kaczmarka.
16.00 - Tygodnik "Newsweek" na stronie internetowej informuje, że prokuratura postawiła Kaczmarkowi trzy zarzuty. Wcześniej prokuratura podawała, że są to dwa zarzuty: utrudniania śledztwa przez składanie fałszywych zeznań i podżeganie innej osoby do fałszywych zeznań.
19.00 - Prokuratura zapowiada na godz. 20.15 konferencję prasową na temat sprawy Kaczmarka, Kornatowskiego i Netzla.
20.40 - 22.30 - Podczas konferencji prokuratura ujawnia podsłuchy rozmów, obciążające Kaczmarka, Kornatowskiego i Netzla. Mają oni zarzuty m.in. zatajenia spotkania Kaczmarka z Krauze i wzajemnego nakłaniania się do fałszywych zeznań. Nie zarzucono im zdrady tajemnicy co do akcji CBA w resorcie rolnictwa.
Żaden z podejrzanych nie przyznał się do zarzucanych im czynów, choć przedstawiono im podsłuchane rozmowy - informował prokurator krajowy.
22.45 - Adwokat Kaczmarka powiedział, że nie znał wcześniej zaprezentowanych w piątek przez prokuraturę dowodów, które mają obciążać jego klienta. "Analizujemy teraz z drugim obrońcą pana Kaczmarka, materiał dowodowy przedstawiony przez prokuraturę i przygotowujemy nasze stanowisko" - powiedział Brochwicz.
23.45 - Prokurator krajowy potwierdził "Gazecie Wyborczej", że prokuratura zdecydowała o wypuszczeniu Kaczmarka, Kornatowskiego i Netzla. Nie wystąpiono do sądu o ich aresztowanie.
Po północy - p.o. rzecznika prokuratury okręgowej w Warszawie Marzanna Mucha-Podlewska powiedziała, że dla Kaczmarka, Kornatowskiego i Netzla wyznaczono poręczenia majątkowe i wydano zakaz opuszczania kraju.