"Działania PO przeciwko abonamentowi osłabiają media publiczne"
Prezes zarządu Polskiego Radia Krzysztof Czabański uważa, że działania przeciwko abonamentowi w znaczący sposób osłabiają media publiczne. Wypowiedzi czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, zdaniem prezesa Polskiego Radia, sieją spustoszenie w tych mediach.
Krzysztof Czabański zaznaczył, że od czasu wypowiedzi o planach likwidacji abonamentu media publiczne odnotowały 20-procentowy spadek ściągalności tej opłaty. Prezes Polskiego Radia obawia się, że jeśli proces ten będzie kontynuowany, to publicznym rozgłośniom, a w szczególności stacjom regionalnym, będzie groziło bankructwo.
Były prezes TVP publicysta "Rzeczpospolitej" Bronisław Wildstein powiedział, że konieczne są działanie zmierzające do reformy mediów publicznych. Jednak wypowiedzi premiera Tuska o bezzasadności płacenia abonamentu na media publiczne podważają jego zdaniem istniejące przepisy. Zdaniem Wildsteina wypowiedzi szefa rządu dotyczące abonamentu otwarcie kwestionują porządek konstytucyjny.
Współzałożyciel telewizji TVN Mariusz Walter jest zdania, że poważnym problemem jest brak dokumentu określającego stosunek państwa do mediów. Walter powiedział w radiowej Trójce, że państwo nie ma planu wobec całego rynku mediów, który mógłby zostać poddany publicznej dyskusji i ocenie.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w specjalnie wydanym komunikacie wyraziła stanowczą dezaprobatę wobec planów radykalnej zmiany zasad funkcjonowania i finansowania mediów publicznych.
KRRiT uważa, że wnoszenie opłat abonamentowych to obowiązek prawny, którego powszechny charakter został potwierdzony w wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem - zdaniem członków Rady - zamiast inicjatyw zmierzających do uszczelnienia systemu poboru abonamentu, proponuje się rozwiązania osłabiające media publiczne i eliminujące proces przywracania ich społeczeństwu.