Dyżur lekarski włączony do czasu pracy
Włączenie dyżuru lekarskiego do czasu pracy
przewiduje nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej
przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. To wyjście naprzeciw
naszym oczekiwaniom - powiedział szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.
04.12.2006 | aktual.: 04.12.2006 17:23
Obecnie dyżury nie są wliczane do czasu pracy lekarzy. Zgodnie z obowiązującym prawem, mogą być oni zobowiązani do pełnienia dyżurów przez osiem dni w miesiącu (nie częściej niż dwa razy w tygodniu). Tym samym pracują miesięcznie dłużej, niż inni pracownicy, których obowiązuje 48-godzinny tydzień pracy.
Teraz ma się to zmienić. Lekarze nie będą mogli być zobowiązani do dodatkowych dyżurów; będą mogli co najwyżej dobrowolnie zgodzić się na nie - projekt, umieszczony na internetowych stronach ministerstwa zdrowia, przewiduje bowiem tzw. klauzulę opt-out. To rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdziło się w Wielkiej Brytanii. Pracownik zgadza się na wydłużony czas pracy - powiedział rzecznik ministra zdrowia Paweł Trzciński.
Według szefa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Krzysztofa Bukiela, idea włączenia dyżurów do czasu pracy to wyjście naprzeciw oczekiwaniom lekarzy. Ale nie znamy wszystkich szczegółów. Musimy się przyjrzeć projektowi - zastrzegł Bukiel.
Nowelizacja jest dostosowaniem przepisów do prawa Unii Europejskiej i odpowiedzią na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który w 2003 r. stwierdził, że dyżur musi być włączony w czas pracy, nawet jeśli w jego trakcie lekarz ma możliwość ucięcia sobie drzemki.