Trwa ładowanie...
d3ay0lt
d3ay0lt
Newsweek
korupcja

Dyzma polskiej ekologii

Od 5 lat wiadomo, że Jerzy Arent, prezes Partii Zielonych RP jest naciągaczem. A jednak nikt nie potrafi ukrócić jego działalności. Wciąż kompromituje polski ruch ekologiczny.
Share
d3ay0lt

O Jerzym Arencie "Newsweek" pisał po raz pierwszy w 2002 r. Otrzymaliśmy wtedy sygnały o nieuczciwych organizacjach ekologicznych: katowickim Stowarzyszeniu "Zieloni" oraz o łódzkiej Partii Zielonych RP.

Według informatorów "Newsweeka", działacze tych organizacji zrobili sobie dochodowy interes ze zgłaszania protestów przeciwko lokalizacjom dużych inwestycji. Najpierw blokowali decyzje o pozwoleniu na budowę, po czym - w zamian za odstąpienie od protestu - brali pieniądze od inwestorów. Oficjalnie księgowano je jako doradztwo lub konsultacje. Czasem na odczepnego firmy zlecały "ekologom" płatne ekspertyzy.

Wspólnie z TVN "Newsweek" przeprowadził wtedy prowokację. Jako rzekomi pracownicy jednej z sieci komórkowych zgłosiliśmy się do "zielonych". Już po kilku minutach rozmowy prezes katowickiego stowarzyszenia Andrzej Sochański podał cenę za nieoprotestowywanie nowej stacji przekaźnikowej - 3 tys. zł. Zgodził się nawet, bez zaglądania w żadne dokumenty, podpisać oświadczenie o braku szkodliwości naszej wirtualnej "inwestycji". Prezes Partii Zielonych RP, Jerzy Arent był jeszcze tańszy. Za tę samą usługę chciał tylko 500 zł.

d3ay0lt

Sochański został usunięty ze stowarzyszenia. Żadna kara nie spotkała jednak Arenta. Nadal jest szefem partii, a założone przy Zielonych RP stowarzyszenie i trzy fundacje otrzymują dziesiątki tysięcy złotych państwowych dotacji. Z kolei "konferencje naukowe" organizowane przez Arenta odbywają się pod patronatem honorowym zarówno łódzkiego wojewody, jak i prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego.

"Newsweek" dotarł do kolejnych osób poszkodowanych przez Arenta. Przeprowadził również następną prowokację. Dziennikarz "Newsweeka", uzbrojony w magnetofon cyfrowy, zapukał do drzwi łódzkiej siedziby partii. Odegrał rolę toruńskiego przedsiębiorcy, planującego rozbudowę stacji benzynowej, przeciwko której protestują sąsiedzi. Arent od początku uspokajał "biznesmena". Obiecywał, że skieruje nas do swojej współpracowniczki, która za 6 tys. zł sporządzi korzystny dla inwestycji raport.

- Ja zrobię później do raportu swój koreferat, na utrącenie tych protestujących. Będzie niepodważalny - zapewniał nas Arent. - Jestem biegłym nr 0013 z listy ministra środowiska i jeszcze nie przegrałem sprawy. Każdy inny biegły, który by ze mną w przeciwną stronę grał, od razu ma egzamin państwowy. Możecie spać spokojnie.

d3ay0lt

Podziel się opinią

Share
d3ay0lt
d3ay0lt
Więcej tematów