Trwa ładowanie...
15-06-2005 09:50

Dyskryminujące podręczniki

Pełnomocnik rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn uważa, że kwestia tolerancji nie znajduje odbicia w polskich podręcznikach. Zdaniem Magdaleny Środy utrwalają one fatalne stereotypy.

Dyskryminujące podręcznikiŹródło: PAP
dv2ekq4
dv2ekq4

Z inicjatywy Magdaleny Środy odbywa się w Warszawie konferencja zatytułowana "Równość i tolerancja w podręcznikach szkolnych". Ma to być debata na temat standardów w edukacji i kryteriów, według których oceniane są podstawy programowe i podręczniki.

Magdalena Środa powiedziała w "Sygnałach Dnia", że w przypadku większości podręczników można mówić o dyskryminacji pośredniej. Autorzy zwracając się do uczniów czy pisząc o pewnych rolach społecznych używają wyłącznie rodzaju męskiego. To, według Magdaleny Środy, sugeruje, że świat publiczny składa się przede wszystkim z mężczyzn.

Rządowa pełnomocnik powiedziała ponadto, że kobietom jest poświęcone bardzo mało miejsca w podręcznikach historii. Marginalnie traktowane są też ruchy emancypacyjne, jak feminizm.

Unikanie powielania w podręcznikach szkolnych stereotypów płciowych powodujących przypisywanie dziewczynkom i chłopcom określonych ról społecznych oraz korzystanie tam, gdzie to możliwe, z żeńskich odpowiedników gramatycznych np. nazw zawodów, jak socjolożka, dyrektorka, działaczka - to niektóre rekomendacje przygotowane przez minister Magdalenę Środę.

Rekomendacje, które - według Środy - powinny być wyznacznikami przy ocenie podręczników przez rzeczoznawców MENiS, mają przyjąć uczestniczki konferencji "Równość i tolerancja w podręcznikach szkolnych".

Wiceminister edukacji Anna Radziwiłł powiedziała, że zalecenia będą wzięte przez resort pod uwagę przy tworzeniu nowych podstaw programowych nauczania.

dv2ekq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv2ekq4
Więcej tematów