Trwa ładowanie...
21-03-2009 08:10

"Dyskryminacja rasowa w Polsce to wciąż problem"

Nasz kraj nie uporał się całkowicie z problemem dyskryminacji rasowej - pisze rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski w komunikacie z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową.

"Dyskryminacja rasowa w Polsce to wciąż problem"Źródło: PAP
d3dng5x
d3dng5x

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową obchodzony jest 21 marca. W tym dniu, w 1960 r. południowoafrykańska policja zastrzeliła 69 uczestników pokojowej demonstracji w Sharpeville, którzy protestowali przeciwko polityce apartheidu. W rezolucji proklamującej obchody Dnia Zgromadzenie Ogólne wezwało międzynarodową społeczność do podwojenia wysiłków na rzecz eliminacji wszelkich form dyskryminacji rasowej.

Z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową RPO spotkał się z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych. W spotkaniu wzięli udział m.in. Romowie, Wietnamczycy, Żydzi, Ukraińcy, Litwini, Białorusini, Słowacy, Łemkowie, Ormianie, Rosjanie.

W komunikacie RPO podkreśla, że naruszanie praw człowieka ze względu na jego rasę stanowi jedno z najcięższych pogwałceń praw podstawowych. "W historii ubiegłego stulecia zbrodnicze reżimy wielokrotnie doprowadziły do czystek etnicznych i zbrodni na skalę ludobójstwa, opierając swą działalność na dyskryminacji z powodów rasowych. Niestety, we współczesnym świecie także doświadczamy na różnych kontynentach nierównego traktowania osób z takich właśnie powodów" - pisze rzecznik.

"Z przykrością muszę jednak zauważyć, iż nie odważyłbym się dzisiaj na stwierdzenie, że nasz kraj uporał się całkowicie z problemem dyskryminacji rasowej" - dodaje Kochanowski. Jego zdaniem dowodzi tego np. konieczność podejmowania przez niego spraw dotyczących rasizmu w polskim sporcie, w tym wśród kibiców piłkarskich.

d3dng5x

Przypomina przy tej okazji, że w myśl polskiej Konstytucji wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Podkreśla także, że Polska jest sygnatariuszem międzynarodowej konwencji o likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej, przyjętej w roku 1966 na forum ONZ.

Jak informuje RPO, w dniach 20-24 kwietnia 2009 r. planowana jest międzyrządowa konferencja pod hasłem "Zjednoczeni przeciw Rasizmowi: Godność i Sprawiedliwość dla Wszystkich", podczas której w Genewie ma zostać dokonany przegląd obecnej sytuacji w tym zakresie.

"Niestety, dochodzą mnie niepokojące wieści dotyczące tej konferencji. Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że konferencja, która powinna być świętem pokoju, tolerancji i wzajemnego poszanowania, może przerodzić się częściowo w forum wystąpień antysemickich i antyizraelskich, przede wszystkim ze strony niektórych krajów Bliskiego Wschodu. W związku z tym konferencję postanowiły zbojkotować m.in. Stany Zjednoczone, Kanada i Izrael. Podjęcie podobnej decyzji rozważa Unia Europejska" - pisze rzecznik.

RPO apeluje do władz polskich o "solidarność z tymi wszystkimi, którym bliskie są powszechne idee walki z wszelkimi formami dyskryminacji rasowej".

d3dng5x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dng5x
Więcej tematów