Trwa ładowanie...
IAR

Dyplomaci w Krakowie. Będzie Hillary Clinton

Ponad 70 zagranicznych delegacji bierze udział w rozpoczętej dzisiaj w Krakowie trzydniowej konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji. Jutro na spotkanie przyjedzie wielu zagranicznych polityków w tym szef europarlamentu Jerzy Buzek i amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton. Oprócz polityków, w konferencji biorą udział dysydenci, przedstawiciele międzynarodowych organizacji pozarządowych, młodzi dyplomaci, biznesmeni, naukowcy i dziennikarze.
Share
Dyplomaci w Krakowie. Będzie Hillary Clinton
Źródło: PAP
dj6zbpq

Wspólnota Demokracji to grupa założona w 2000 roku przez ówczesnych szefów dyplomacji Polski i USA, Bronisława Geremka i Madeleine Albright. Jest koalicją państw promujących demokrację na świecie.

Dyrektor sekretariatu Wspólnoty Demokracji profesor Bronisław Misztal zapowiada, że uczestnicy krakowskiego spotkania odnowią przyjętą 10 lat temu Deklarację Warszawską. - Dziesięć lat temu architektura polityczna świata wyglądała inaczej, była w znacznej mierze łatwiejsza. Dzisiaj potwierdzenie roli wartości demokratycznych w dzisiejszym świecie dla liderów polityki zagranicznej z tylu krajów ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale i praktyczne - powiedział Misztal.

Uczestnicy krakowskiej konferencji będą też rozmawiali o zagrożeniach dla demokracji w dobie kryzysu, o roli kobiet w demokracji oraz o znaczeniu nowych technologii. W czasie spotkania zostanie też wręczona nagroda imienia Bronisława Geremka.

dj6zbpq

Wcześniej ministrowie Radosław Sikorski i Hillary Clinton podpiszą aneks do polsko-amerykańskiej umowy o obronie przeciwrakietowej. Szef polskiej dyplomacji ma też przyjąć zaproszenie od USA do globalnej inicjatywy na rzecz gazu łupkowego.

Hillary Clinton przyleci do Krakowa amerykańskim rządowym Boeingiem 757 nazywanym zwyczajowo "Air Force Two". Rzeczniczka lotniska w Balicach Justyna Zajączkowska mówi, że ze względów bezpieczeństwa, większość szczegółów przylotu pani Clinton objęta jest tajemnicą. - Nie możemy udzielać informacji dotyczących kwestii zabezpieczenia. Natomiast, tak jak jest w zwyczaju Amerykanów, samoloty rządowe będą stały na części wojskowej lotniska - dodała.

Oprócz udziału w uroczystościach rocznicowych, Hillary Clinton odwiedzi fabrykę Schindlera. W programie jej wizyty nie ma jednak bilateralnych spotkań z polskimi politykami ani też odwiedzin wawelskiej krypty, gdzie spoczywa Lech Kaczyński.

dj6zbpq

Podziel się opinią

Share
dj6zbpq
dj6zbpq
Więcej tematów