Dyplomaci Tuska nie interesują się problemami Polonii w Ameryce Łacińskiej
Przedstawiciele rządu Donalda Tuska pracujący
na placówkach dyplomatycznych w Ameryce Łacińskiej nie interesują
się problemami tamtejszej Polonii, nie angażują się w prace
zmierzające do utworzenia "pomostu kulturalno-społecznego"
pozwalającego na zachowanie łączności pomiędzy południowo-amerykańską Polonią a Polską - pisze "Nasz Dziennik" powołując się
na skargi działaczy Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w
Ameryce Łacińskiej.
Gazeta dodaje, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zakazał podległym sobie ambasadorom kontaktów z przedstawicielami tej największej południowoamerykańskiej organizacji. Powód jest jeden - krytyczne publikacje działaczy USOPAŁ na temat rządu Tuska - twierdzi "Nasz Dziennik", według którego oznacza to pogwałcenie zapisów ustawy zasadniczej, że każdy obywatel polski jest równy wobec prawa, i próbę cenzurowania wszelkiej krytyki.
W poprzednich dwóch latach, za kadencji rządu PiS, współpraca między polonijnymi organizacjami a ambasadorami rządu polskiego w Ameryce Łacińskiej w pewnych sprawach była, interesowali się oni problemami mieszkających tu Polaków. Od chwili wyborów, gdy wrócili absolwenci peerelowskich szkół dyplomacji, wszystko zamarło- ujawnia w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Jan Kobylański, prezes USOPAŁ, największej polonijnej organizacji w Ameryce Łacińskiej.
Rzeczywiście pan minister Radosław Sikorski wydał zalecenie podległym mu ambasadorom, by unikali kontaktów z przedstawicielami USOPAŁ, a zwłaszcza z kierownictwem tej organizacji i panem Kobylańskim. Powodem jednak nie są domniemane zarzuty, jakie pojawiają się na łamach niektórych mediów, tym się nie kierujemy, ale skandaliczne publikacje, wypowiedzi tego pana, szkalujące najwyższe władze państwowe - wyjaśnia gazecie Piotr Paszkowski, rzecznik MSZ. (PAP)