Dyplomaci: Iran ma nowe wirówki do wzbogacania uranu
Inspektorzy ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej widzieli małą ilość udoskonalonych wirówek w zakładzie wzbogacania uranu w Iranie, gdzie według irańskich władz będa one instalowane i wykorzystywane - podało źródło dyplomatyczne w Wiedniu.
Źródło to, które zastrzegło sobie anonimowość, zasugerowało, że wirówki przygotowano do zamontowania w zakładzie wzbogacania w Natanz. Inspektorzy mającej siedzibę w Wiedniu MAEA regularnie odwiedzają irańskie obiekty nuklearne, w tym Natanz.
Szef irańskiej agencji atomistyki Ferejdun Abbasi-Dawani oświadczył w środę, że w Natanz rozpoczęto w styczniu instalowanie nowej generacji urządzeń do wzbogacania uranu, a wiadomość ta niewątpliwie rozdrażniła Zachód, dodatkowo komplikując wysiłki na rzecz rozwiązania sporu wokół forsowanego przez Iran programu nuklearnego.
Społeczność międzynarodowa podejrzewa Iran o potajemne prowadzenie prac nad zbudowaniem broni jądrowej, czemu Teheran zaprzecza, odmawiając jednocześnie inspektorom MAEA pełnego i nieograniczonego dostępu do swych obiektów atomowych.
W razie pomyślnego wprowadzenia do eksploatacji ulepszonych wirówek Iran będzie mógł wzbogacać uran w tempie kilkakrotnie szybszym niż dotąd. Republika islamska twierdzi, że gromadzi wzbogacony uran wyłącznie na potrzeby cywilnej energetyki, a nie w celu skonstruowania bomby atomowej - co zarzuca jej zagranica.
MAEA poinformowała w czwartek, że jej przeprowadzone dzień wcześniej w Teheranie rozmowy w sprawie rozszerzenia dostępu inspektorów ONZ do irańskich obiektów atomowych nie przyniosły - podobnie jak wcześniejsze negocjacje - żadnego porozumienia.
26 lutego Iran oraz sześć światowych mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytana i Niemcy - mają po ośmiomiesięcznej przerwie wznowić w Kazachstanie oddzielne rozmowy, których celem jest trwałe uregulowanie kontrowersji wokół nuklearnych aspiracji Teheranu.