Trwa ładowanie...
d2pxvlp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dymisje w rządzie. Wiadomo, dlaczego zrezygnował Bartosz Arłukowicz

Taka decyzja była słuszna i właściwa, to kwestia odpowiedzialności za państwo - tak ministrowie: zdrowia - Bartosz Arłukowicz i skarbu państwa - Włodzimierz Karpiński tłumaczyli, dlaczego zrezygnowali z zajmowanych stanowisk. Obaj politycy przyznali, że byli gośćmi warszawskiej restauracji, w której dokonywano podsłuchów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bartosz Arłukowicz (PAP, Fot: Marcin Obara)
d2pxvlp

Decyzje o rezygnacji szefów resortów zdrowia i skarbu państwa mają związek z ujawnieniem akt ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.

Jak mówił dziennikarzom Arłukowicz, "uznał, że taka decyzja będzie właściwa". - Byłem tam w większym gronie, w celu prywatnym i uznałem, że taka decyzja będzie właściwa - powiedział. - Podjąłem ją, bo taką decyzję uznałem za słuszną - dodał.

Dotychczas nie pojawiły się stenogramy czy publikacje nagrań rozmów, w których uczestniczyłby Arłukowicz. Media donosiły, że Arłukowicz był częstym gościem jednej z restauracji, w której dokonywano podsłuchów i nagrywano rozmowy.

d2pxvlp

Z kolei Karpiński argumentował, że jego rezygnacja "to kwestia odpowiedzialności za państwo". - Czuję, że moja prywatność została zgwałcona, ale biorąc pod uwagę okoliczności podjąłem decyzję, by prokuratura wyjaśniała sprawę. Mam status świadka pokrzywdzonego - podkreślił minister skarbu. - Biorąc pod uwagę istotne kwestie, nad którymi pracuje ministerstwo skarbu stwierdziłem, że dla dobra polskiej gospodarki oddaję się do dyspozycji pani premier i składam rezygnację - powiedział Karpiński.

Nazwisko Karpińskiego pojawiło w stenogramie z jego rozmowy z wiceministrem skarbu Zdzisławem Gawlikiem i szefem PKN Orlen Jackiem Krawcem.

O sprawę pytany był również szef doradców premier Ewy Kopacz Jacek Rostowski, który także był jednym z bohaterów afery podsłuchowej (nagrano jego rozmowę z Radosławem Sikorskim) i zrezygnował z funkcji. - Pewien wegetarianin, którego znam, powiedział mi, że to jest zemsta ośmiorniczek - powiedział Rostowski dziennikarzom.

Premier Ewa Kopacz przedstawiła w środę decyzje podjęte w związku z ujawnieniem akt ze śledztwa ws. tzw. afery podsłuchowej i polityczne konsekwencje sprawy prywatnych rozmów ministrów i polityków PO, które zostały podsłuchane i nielegalnie nagrane w warszawskich restauracjach od lipca 2013 r., a upublicznione latem 2014 roku w mediach.

d2pxvlp

Z funkcji w rządzie zrezygnowały osoby, które - jak mówiła premier - "pojawiają się na taśmach". Są to ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera zrezygnował Jacek Rostowski, a decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka sejmu podjął Radosław Sikorski.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że wszystkie dymisje mają związek z tzw. aferą podsłuchową, również osób, których nazwiska nie pojawiały się wcześniej w kontekście tej sprawy. Według niej Arłukowicz i Biernat złożyli rezygnacje, by informacje o ewentualnych nagraniach z ich udziałem nie mogły posłużyć do szantażu.

d2pxvlp

Podziel się opinią

Share

d2pxvlp

d2pxvlp
Więcej tematów