Trwa ładowanie...
dwfeqo0

Dymisja szefa ABW. "Ukryte" powody rezygnacji Piotra Pogonowskiego

Piotr Pogonowski - dotychczasowy szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego - zrezygnował z funkcji. Komunikat ze strony służb był czytelny - dymisja spowodowana jest "względami osobistymi". Wygląda jednak na to, że przyczyna mogła być zupełnie inna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były szef ABW Piotr Pogonowski (zdj. arch.)
Były szef ABW Piotr Pogonowski (zdj. arch.) (East News, Fot: Adam Guz/Reporter)
dwfeqo0

Wirtualna Polska jako pierwsza informowała o dymisji szefa ABW. - Obecny szef rezygnuje z własnej inicjatywy - twierdził rozmówca WP z kręgów Prawa i Sprawiedliwości, a do jego pracy "minister Kamiński nie miał zastrzeżeń". Jednak, jak ujawnia portal onet.pl, to właśnie konflikt na linii Pogonowski-Kamiński przyczynił się do dymisji tego pierwszego z funkcji.

Zarzewiem rozbieżnych zdań między szefem ABW a ministrem-koordynatorem ds. służb specjalnych, było wiele spraw. Jedną z nich była sprawa Mariana Banasia. Jak ustalił reporter WP Sylwester Ruszkiewicz, Pogonowski stracił funkcję właśnie z tego powodu, że nie w porę odkrył aferę. Po tym zdarzeniu miał stracić poparcie u swojego przełożonego, co poskutkowało szybką dymisją.

Choć wcześniej oboje darzyli się wzajemnym zaufaniem. To właśnie z rekomendacji Kamińskiego Pogonowski został powołany na szefa najważniejszej służby w kraju. Media szeroko opisywały awans szefa ABW o 19 stopni od kaprala do pułkownika. Jednak w miarę rozwoju wydarzeń, Kamiński miał zacząć nabierać podejrzeń wobec Pogonowskiego.

dwfeqo0

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

Szybko zorientowano się, że to właśnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma najszerszy spośród polskich służb zakres działania. Dodatkowo z budżetu państwa więcej pieniędzy szło do ABW niż do CBA (gdzie Kamiński kiedyś był szefem). Czarę goryczy przelała także decyzja ministra koordynatora ds. służb specjalnych o likwidacji wielu delegatur terenowych kontrwywiadu. Oficjalnym powodem było "odbiurokratyzowanie struktury ABW".

- W pewnym momencie Mariusz Kamiński stracił nad nim kontrolę, co zaczęło zagrażać bezpieczeństwu państwa i samej partii - przyznał w rozmowie z onet.pl jeden z najważniejszych polityków obozu rządzącego. - Ta niezależność urosła do takiego stopnia, że ewidentne wpadki ABW, wynikające z błędów i złych procedur na wyraźne polecenia naprawy były ignorowane - dodał.

dwfeqo0

Według nieoficjalnych informacji dymisja Pogonowskiego ma nie być jedyną. Prawo i Sprawiedliwość ma w "nieodległym czasie" podjąć decyzję o wymianie
kilku wiceministrów lub urzędników wysokiego szczebla, którzy zostali oddelegowani do poszczególnych ministerstw lub instytucji publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: onet.pl

dwfeqo0

Podziel się opinią

Share
dwfeqo0
dwfeqo0
Więcej tematów