Dwutlenek węgla. Poziom CO2 na Ziemi wyjątkowo wysoki. Pierwszy raz od 3 mln lat

Choć emisja gazów cieplarnianych w czasie pandemii koronawirusa zmalała, to jednak poziom dwutlenky węgla w atmosferze jest zaskakująco wysoki. Naukowcy tłumaczą, dlaczego tak się dzieje.

Dwutlenek węgla. Poziom CO2 na Ziemi wyjątkowo wysoki. Pierwszy raz od 3 mln lat
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

Według naukowców z Instytutu Oceanografii Scrippsów i amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery poziom dwutlenku węgla w powietrzu w maju 2020 był rekordowy. Wyniósł nieco ponad 417 ppm. Pierwszy raz osiągnęliśmy tak wysoką wartość. Rok temu, w maju 2019, było o 414,7 ppm. Ale to nie wszystko. Według badaczy takich poziomów dwutlenku węgla w powietrzu nie było właściwie od 3 mln lat!

Informacje o wzroście dwutlenku węgla w powietrzu – jak zauważa Washington Post - mogą wydawać się zaskakujące, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, gdy gospodarka zatrzymała się na długie tygodnie, z globalna emisja gazów cieplarnianych gwałtownie spadła.

Według badaczy łączna ilość CO2 w atmosferze jest związana nie tylko z poziomem emisji gazów cieplarnianych, na którą wpływ ma działalność człowieka. Ogromy wpływ na poziom dwutlenku węgla mają także procesy na powierzchni Ziemi. Chodzi głównie o lasy i oceany.

Instytut Oceanografii Scrippsów podaje, że aby mógł nastąpić zauważalny spadek stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, emisja musiałaby się zmniejszyć o 20-30 proc. przynajmniej na 12 miesięcy. Kryzys gospodarczy związany z koronawirusem spowolnił emisję gazów cieplarnianych, ale nie niewystarczająco, by zauważalnie obniżył się poziom dwutlenku węgla w atmosferze.

Zobacz wideo: Agata Duda i sondaż dla WP. "To nie są wybory pierwszej damy"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)