Trwa ładowanie...

Gigantyczne kolejki. Dworczyk: ponad ćwierć miliona osób chce wyjechać do Polski z Ukrainy

- Na polsko-ukraińskiej granicy w większości są kobiety i dzieci. Kolejki są gigantyczne, na pewno ponad ćwierć miliona osób - informuje szef KPRM Michał Dworczyk. Do Polski wpuszczany jest praktycznie każdy, również ci, którzy nie mają dokumentów. Dworczyk podkreślił, że procedury zostały uproszczone.

Share
Kolejka samochodów do granicy z Polską Kolejka samochodów do granicy z Polską Źródło: Agencja FORUM, fot: NATALIE THOMAS / Reuters / Forum
d35iqau

- W tej chwili na granicy są praktycznie wyłącznie uciekinierzy i w większości są to kobiety i dzieci, ponieważ po ogłoszeniu mobilizacji powszechnej, wszyscy mężczyźni od 18. do 60. roku życia są wyłączeni z możliwości wyjazdu z Ukrainy - mówił Dworczyk.

"Dzieje się historia". Przełomowe decyzje Zachodu ws. Putina

Dodał też, że kolejki na granicach Polski z Ukrainą są gigantyczne. - Jakbyśmy tak policzyli przejścia graniczne funkcjonujące, to jest na pewno ponad ćwierć miliona osób chcących wyjechać z kraju i to rzeczywiście poważny problem. Rozmawiamy z władzami ukraińskimi (...) o maksymalnym uproszczeniu procedur. To jest niezbędne, żeby tę bardzo trudną sytuację po ukraińskiej stronie przejść granicznych, rozwiązać - powiedział.

d35iqau

Dworczyk zwrócił uwagę, że zostały wprowadzone ekstraordynaryjne procedury "dlatego, że do Polski wpuszczany jest praktycznie każdy, nawet osoby nieposiadające dokumentów". - Procedury sprawdzania też zostały uproszczone - dodał szef KPRM.

Straż Graniczna informuje o coraz większej liczbie uchodźców z Ukrainy. Tylko w niedzielę do Polski wjechało prawie 100 tys. uciekających przed wojną. Najwięcej osób przyjeżdża przez przejścia graniczne w Medyce, Dorohusku i Hrebennem.

- To, co powinniśmy błyskawicznie zrobić, to przygotować przejścia graniczne po polskiej stronie na przyjęcie ogromnej fali ludzi - komentował w programie specjalnym WP Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland. Jak przekazał, na przejściu w Krościenku jest pięć tzw. toi toiów, które są "w skandalicznym stanie sanitarnym". Z kolei na przejściu w Zosinie na wejście do Polski czeka kilkaset tysięcy ludzi. Kolejka cały czas się wydłuża.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35iqau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d35iqau
d35iqau
Więcej tematów