Przecieki z Waszyngtonu. USA przeciw Putinowi
Amerykanie zamierzają w znacznym stopniu zwiększyć zakres szkolenia żołnierzy z Ukrainy w swojej bazie w Niemczech - wynika z ustaleń stacji CNN. Byłaby to duża pomoc dla Kijowa ze strony USA. Pentagon potwierdził z kolei oficjalnie zamówienie nowych systemów rakiet obrony przeciwlotniczej dla Ukrainy.
Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość znacznego rozszerzenia szkolenia ukraińskiego wojska w amerykańskiej bazie w Niemczech. Chodzi o przeszkolenie do 2500 osób miesięcznie - podała w środę CNN.
Według CNN rząd USA zamierza zwiększyć nie tylko liczbę ukraińskich żołnierzy, których będzie szkolić, ale chce także zmienić samo podejście do szkolenia.
Zgodnie z nowym programem szkolenie objęłoby znacznie większe grupy ukraińskiego wojska w zakresie bardziej złożonych taktycznych metod walki, w tym koordynacji manewrów piechoty i artylerii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie tłumaczą porażki. "Wymyślili, że walczą z NATO"
CNN przypomina, że od początku wojny w Ukrainie USA przeszkoliły zaledwie kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy, głównie w małych grupach, z określonych systemów uzbrojenia.
"Nie wyprzedzimy decyzji, które nie zostały podjęte, ale stale szukamy sposobów, aby upewnić się, że Ukraińcy mają umiejętności, których potrzebują. Muszą odnieść sukces na polu bitwy, ponieważ Ukraina broni swojego terytorium przed rosyjską agresją" - cytuje CNN anonimowe źródło w amerykańskiej administracji.
Ogromne wsparcie z USA. Nowe systemy przeciw Rosji
Kilka godzin przed doniesieniami CNN Pentagon poinformował o przyznaniu kontraktu na sześć systemów zaawansowanej obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy. Umowa opiewa na 1,2 mld dol.
W ramach umowy siły ukraińskie zostaną przeszkolone przez Amerykanów w obsłudze i naprawach systemu rakietowego średniego zasięgu. Gorszą informacją dla Kijowa jest odległy termin zakończenia dostaw.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Źródła: CNN, Unian, defense.gov, PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski