PolskaDwie oferty na przebudowę przejścia Świdnickiego we Wrocławiu

Dwie oferty na przebudowę przejścia Świdnickiego we Wrocławiu

Do przetargu na przebudowę przejścia Świdnickiego we Wrocławiu wpłynęły do Zarządu Inwestycji Miejskich dwie oferty. Przekraczają one jednak o kilka milionów kwotę szacowaną na tę inwestycję przez miasto.

Dwie oferty na przebudowę przejścia Świdnickiego we Wrocławiu
Źródło zdjęć: © dokumenty przetargowe ZIM

28.08.2014 | aktual.: 29.08.2014 22:11

W środę, 27 sierpnia, zakończył się termin składania ofert w przetargu na przebudowę przejścia Świdnickiego oraz zagospodarowanie terenu przy skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego. Do Zarządu Inwestycji Miejskich wpłynęły dwie oferty - spółki Pro-Tra Building oraz konsorcjum firm Elektrotim i Drobud. Pierwsza wyceniana jest na 18,7 mln złotych, zaś druga - na nieco ponad 17,5 mln złotych.

Prace w rejonie przejścia Świdnickiego mają objąć stworzenie naziemnych przejść dla pieszych na ul. Kazimierza Wielkiego, podwójnych przystanków tramwajowych oraz zaadaptowanie przejścia podziemnego pod galerię sztuki.

To drugi etap prac związanych z przebudową tej okolicy. Pierwszy etap objął zagospodarowanie terenu przed dawnym barem Barbara. W samym barze mieścić się będzie siedziba Biura Festiwalowego Impart 2016. Prace związane z pierwszym etapem mają zakończyć się w grudniu 2014 r.

Na pierwszą część prac miasto przeznaczyło ok. 2 mln zł i w takiej cenie też znaleziono wykonawcę - firmę Spes City, która w przetargu zaproponowała ofertę na niecałe 2,2 mln złotych. Drugi etap prac magistrat oszacował na 13 mln zł, a więc kilka mniej, niż wynoszą oferty złożone w przetargu.

Pierwszy przetarg, który miał objąć całość prac związanych z przebudową skrzyżowania Świdnicka/Kazimierza Wielkiego, został unieważniony. Jedyną ofertę złożył wówczas Pro-Tra Building i opiewała ona na ponad 24 mln złotych, a miasto mogło przeznaczyć wówczas ok. 15 milionów. Następnie prace podzielono na etapy.

Istnieje zatem możliwość, że i drugi przetarg na przebudowę przejścia zostanie unieważniony. Obecnie trwają analizy ofert pod względem formalnym. Jeśli przetarg nie zostanie anulowany, wybrany oferent ma czas na wykonanie robót do końca stycznia 2016 r.

Sytuacja, w której oferty złożone przez uczestników przetargu przewyższały cenowo szacunki miasta, miała też miejsce w przypadku modernizacji Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Tam zwycięska oferta była niemal dwukrotnie wyższa od przewidywanej sumy 66 milionów złotych. Prawidłowość rozstrzygnięcia niedawno analizowała Krajowa Izba Odwoławcza, która jednak utrzymała w mocy wyniki ogłoszonego przez Wrocławskie Inwestycje przetargu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)