Trwa ładowanie...

Dwie kamery i dron - Rosja rozpoczęła przekaz online z Aleppo

• Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony generał Igor Konaszenkow poinformował, że jego resort na swej stronie internetowej rozpoczyna transmisje na żywo z syryjskiego Aleppo

• Powiedział, że przekaz pochodzi z dwóch kamer naziemnych i z drona

Dwie kamery i dron - Rosja rozpoczęła przekaz online z AleppoŹródło: AFP, fot: GEORGE OURFALIAN
df897lc

- Transmisje te są prowadzone w celu zapewnienia przejrzystości w wypełnianiu przez strony (konfliktu) warunków zaprzestania działań bojowych na terytorium Syrii - objaśnił gen. Konaszenkow.

Internetowa transmisja jest prowadzona z dwóch kamer na ziemi w dwóch rejonach Aleppo, po raz pierwszy też rozpoczęto transmisję na żywo ze wschodnich dzielnic miasta z wykorzystaniem bezzałogowego statku latającego, czyli drona - cytują Konaszenkowa rosyjskie media.

Przypominają, że w poniedziałek w Syrii wszedł w życie wynegocjowany przez USA i Rosję 48-godzinny rozejm; objął on wszystkie strony syryjskiego konfliktu, które przez ONZ nie są uznawane za organizacje terrorystyczne.

df897lc

W środę szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, uzgodnili, że zawieszenie broni zostanie przedłużone o kolejne 48 godzin. Rozejm ma pozwolić na dostarczenie pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej setkom tysięcy Syryjczyków na terenach szczególnie ciężkich walk, m.in. w Aleppo.

Armia Syrii wycofuje się spod Aleppo? Pentagon nie potwierdza

Rosja poinformowała, że syryjska armia rozpoczęła w czwartek wieczorem odwrót z drogi Castello, na północ od Aleppo, by umożliwić dostarczenie do miasta pomocy humanitarnej. Pentagon jednak nie potwierdza tych informacji.

Jak mówił na konferencji prasowej szef rosyjskiego centrum koordynacji w Syrii Władimir Sawczenko, siły rządowe rozpoczęły odwrót, a syryjscy rebelianci wciąż pozostają na swoich pozycjach przy drodze Castello.

Te same informacje podał szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman. Agencja EFE zaznacza, że syryjskie władze na razie ich nie potwierdziły.

df897lc

Tuż po oświadczeniu wydanym przez Sawczenkę rzecznik Pentagonu Peter Cook powiedział na briefingu, że amerykańskie władze nie mają informacji wskazujących na to, iż syryjskie siły rządowe rozpoczęły odwrót z Castello.

Również według rebeliantów siły rządowe nie rozpoczęły odwrotu. Według Reutera rebelianci nie chcą wycofać się, zanim nie zrobią tego oddziały syryjskiej armii.

Jak podawało wcześniej w czwartek Obserwatorium, każda ze stron konfliktu - siły rządowe oraz rebelianci - chciała, aby wycofywanie się z okolic drogi Castello nastąpiło równocześnie.

Konwój ONZ z ciężarówkami wiozącymi pomoc humanitarną czeka obecnie w strefie buforowej na granicy turecko-syryjskiej - pisze EFE.

df897lc

Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura powiedział w czwartek, że priorytetem dla ONZ jest dotarcie do oblężonych wschodnich dzielnic miasta Aleppo, gdzie, jak się szacuje, przebywa ok. 275 tys. ludzi.

Pomoc humanitarna dla ofiar konfliktu ma zostać dostarczona zgodnie z trwającym od poniedziałku uzgodnionym przez USA i Rosję porozumieniem o zawieszeniu broni w Syrii. W środę szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, uzgodnili jego przedłużenie o 48 godzin. Zobacz także: Dramatyczne nagrania z Aleppo

df897lc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df897lc
Więcej tematów