Trwa ładowanie...
dvnwjz4

Dwa dni paraliżu Warszawy? Jest data szczytu NATO

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8 i 9 lipca 2016 r. - ogłosił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że spotkanie zaplanowano w kluczowym momencie z uwagi na zagrożenia dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego zarówno ze Wschodu, jak i z Południa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwa dni paraliżu Warszawy? Jest data szczytu NATO
(fotolia, Fot: Artur Grom)
dvnwjz4

- Realizujemy już największe wzmocnienie naszej zbiorowej obrony od końca zimnej wojny. W Warszawie wyznaczymy kierunek dostosowania Sojuszu do nowych warunków bezpieczeństwa, tak że NATO pozostanie gotowe do obrony wszystkich sojuszników w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia z dowolnego kierunku - zapowiedział Soltenberg.

Podczas ostatniego spotkania w Newport w zeszłym roku ogłoszono utworzenie szpicy sił szybkiego reagowania, która ma liczyć kilka tysięcy żołnierzy. Wstępną gotowość operacyjną mają one osiągnąć na początku 2016 roku.

Polska propozycja zaakceptowana

dvnwjz4

Jak podało w piątek MSZ, zaproponowana przez Polskę data została uzgodniona w gronie sojuszników.

- Na obecnym etapie przewiduje się udział szefów państw i rządów z 28 państw członkowskich. Sojusz oceni aktualny stan środowiska bezpieczeństwa, podsumuje wdrożenie postanowień przyjętych na szczycie w Newport w 2014 r., a także zdecyduje o dalszych kierunkach adaptacji NATO do nowych wyzwań - poinformowało ministerstwo.

Paraliż Warszawy?

Zaznaczono, że organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia w wakacje ma na celu zniwelowanie niedogodności, których doświadczyć mogą mieszkańcy Warszawy. Zwrócono też uwagę, że spotkanie nie będzie również kolidować z zaplanowanymi na koniec lipca 2016 r. Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

dvnwjz4

O tym, że najbliższy szczyt NATO odbędzie się w Warszawie, państwa członkowskie postanowiły na poprzednim takim spotkaniu we wrześniu 2014 r. w Newport w Walii.

Zobacz również: Wielkie manewry w krajach bałtyckich

Oglądaj Wieczór Wyborczy Wirtualnej Polski. Niedziela, godz. 20:55 - na żywo

dvnwjz4

Podziel się opinią

Share
dvnwjz4
dvnwjz4
Więcej tematów