Trwa ładowanie...

Duże zmiany w MSZ. Poznamy aż 7 nowych ambasadorów?

W środę Komisja Spraw Zagranicznych pochyli się nad kandydaturami na nowych ambasadorów RP. Chodzi o obsadę placówek w Brazylii, Szwecji, Grecji, Turcji, Rumunii, Serbii oraz Maroku.

Duże zmiany w MSZ. Poznamy aż 7 nowych ambasadorów?Źródło: East News
d2eqgmq
d2eqgmq
  • Niektórzy z kandydatów pełnili już wcześniej funkcję ambasadorów
  • Inni pracowali na przykład w Telewizji Polskiej
  • Jeden z kandydatów biegle posługuje się 8 językami

O nazwiskach kandydatów na ambasadorów informuje portal interia.pl. Jak czytamy, większość z placówek dyplomatycznych nie ma obecnie osoby pełniącej tam funkcję ambasadora, więc będzie to obsadzenie wolnych stanowisk.

W Brazylii tę ważną rolę miałby pełnić Jakub Tadeusz Skiba. Jest to osoba z bogatym CV. "W latach 2007-2013 był członkiem zarządu NBP, a w rządzie Beaty Szydło wiceministrem MSWiA. Pełnił też funkcję p.o. prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a później został prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej" - czytamy.

W Szwecji, gdzie również nie mamy obecnie ambasadora, funkcję tę miałaby objąć Joanna Hofman - ostatnio dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie, a wcześniej ambasador m.in. w Finlandii.

d2eqgmq

Portal informuje, że w Grecji placówkę obejmie prawdopodobnie Artur Lompart - były dyrektor biura prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W kontekście Turcji pojawia się z kolei nazwisko Jakuba Kumocha. Dyplomata, który biegle posługuje się ośmioma językami, był do tej pory ambasadorem w Szwajcarii. W przeszłości pracował m.in. jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Chinach.

Zobacz też: To już pewne. Będą darmowe leki dla tysięcy Polek

"Placówkę w Serbii obejmie Rafał Perl, do tej pory związany z ambasadą w Stanach Zjednoczonych, gdzie był jej rzecznikiem prasowym. Ostatnio dyrektor sekretariatu MSZ" - pisze interia.pl.

d2eqgmq

Z kolei Maciej Land miałby zostać ambasadorem w Rumunii. Obecnie pełni on w MSZ rolę podsekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej oraz Afryki i Bliskiego Wschodu.

Ostatnia z placówek, o której w środę dyskutować będą posłowie z Komisja Spraw Zagranicznych, mieści się w Maroku. Tam miałby zostać oddelegowany Krzysztof Karwowski - były pracownik Polsatu, TV Puls i Telewizji Polskiej, gdzie pełnił m.in. funkcję szefa "Panoramy".

Źródło: interia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2eqgmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eqgmq
Więcej tematów