Duże zagrożenie pożarowe w lasach
Niemal w całej Polsce występuje duże
zagrożenie pożarowe w lasach. Jedynie na obszarach województw
śląskiego i małopolskiego, sytuacja jest lepsza. Tam leśnicy
oceniają zagrożenie jako średnie - informuje torek Instytut
Badawczy Leśnictwa.
Jeszcze miesiąc temu, zagrożenie pożarowe w lasach w regionach jak Podlasie, Śląsk czy Zachodniopomorskie praktycznie nie istniało. Jednakże fala upałów pod koniec czerwca spowodowała raptowne osuszenie ściółki leśnej.
Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje we wszystkich nadleśnictwach należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi - poinformowała Anna Święcicka- Kujawiak z łódzkiej RDLP.
Wilgotność ściółki leśnej wynosi w niektórych nadleśnictwach powyżej 10 proc. Pomimo tego na razie nie ma zakazu wstępu do lasu. Leśnicy zapowiadają jednak, że jeśli utrzyma się taki poziom zagrożenia, w tym tygodniu zapadnie decyzja o zakazie wstępu.
W pierwszych dwóch tygodniach czerwca odnotowano 419 interwencji straży pożarnej w pożarach lasów, co jest znacznym wzrostem w porównaniu z danymi z tego samego okresu z roku 2005, kiedy to miało miejsce 259 pożarów.
W ostatnich dniach strażacy częściej wyjeżdżają do gaszania pożarów. Na szczęście w lasach mamy do czynienia jedynie z palącą się ściółką leśną na niewielkich obszarach- powiedział rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi Piotr Cholajda. Zaapelował on o rozsądek i rozwagę podczas wycieczek.
Od 1 kwietnia do 30 września trwa sezon zagrożenia pożarowego lasów w Polsce. W okresie tym codziennie aktualizowana jest mapa zagrożenia pożarowego, opracowywana na podstawie danych z 34 stref prognostycznych nie obejmujących stref górskich. Badania prowadzone są metodą IBL (Instytutu Badawczego Leśnictwa), opierającą się na czynnikach takich jak: wilgotność ściółki sosnowej, wilgotność względna powietrza oraz współczynnik opadowy.