Trwa ładowanie...
d25c607

Dutkiewicz przedstawił program dla Wrocławia. Chce zwiększyć budżet i poprawić komunikację

Wrocław zamożny i coraz bardziej obywatelski - to jedno z haseł programu wyborczego komitetu Rafał Dutkiewicz z Platformą. W niedzielę odbyła się konwencja wyborcza koalicji prezydenta Wrocławia z PO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d25c607

- Kiedy patrzę na państwa, jestem pełen dumy, radości oraz szacunku dla obywatelskiego Wrocławia - rozpoczął swoje krótkie przemówienie prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. W niedzielę, 12 października, we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty odbyła się konwencja wyborcza koalicji Platformy Obywatelskiej i Rafała Dutkiewicza. W kilkunastu punktach obecny włodarz stolicy Dolnego Śląska zaprezentował priorytety swojego programu wyborczego.

Rafał Dutkiewicz, który w listopadowych wyborach samorządowych będzie ubiegał się o czwartą kadencję na fotelu prezydenta Wrocławia, nie krył nadziei, że po raz kolejny, tym razem w koalicji z PO uda mu się odnieść wyborczy sukces w stolicy Dolnego Śląska. – Łączy nas Wrocław, myślenie o jego przyszłości. Jestem pełen nadziei, że już wkrótce będziemy składać ślubowanie i odczytywać tekst przysięgi o służbie miastu i jego mieszkańcom – powiedział Dutkiewicz.

Następnie, urzędujący prezydent przedstawił kluczowe punkty programu wyborczego koalicji. Podobnie, jak cztery lata temu, Dutkiewicz położył silny akcent na infrastrukturę komunikacyjną, transport zbiorowy oraz nowe technologie. Tutaj przede wszystkim pojawiły się obietnice o stworzeniu obwodnicy Leśnicy oraz Alei Wielkiej Wyspy. Prezydent zapowiedział rozwój transportu zbiorowego i poprawę stanu taboru MPK. Dodatkowo, Wrocław ma otworzyć się na rowerzystów oraz wprowadzić pojazdy elektryczne.

d25c607

Choć miejska kasa nie ma się najlepiej i na chwilowe pokrycie małej części niemal sześciomiliardowego długu Wrocławia magistrat zaciąga pożyczki, to Dutkiewicz obiecuje wzrost budżetu – zarówno miejskiego, jak i obywatelskiego. – Zaprosimy wrocławian do coraz większego decydowania o wyglądzie ich osiedli, decydowania o naszym mieście – zapowiadał prezydent.

Ponadto Dutkiewicz upatruje szans rozwoju miasta w nadchodzących wydarzeniach, takich jak World Games w 2017 r. oraz Europejska Stolica Kultury, którą Wrocław stanie się w roku 2016. Wyraził także nadzieję, że wrocławskie centrum badań EIT+ będzie wzorem dla innych miast Polski, jak korzystać i wspierać nowe technologie.

- Będziemy wrocławianom dawać pracę i coraz lepsze wykształcenie – zapowiedział Dutkiewicz. W planach znalazła się również budowa nowych szkół, przedszkoli i żłobków oraz stworzenie w mieście nowych przestrzeni rekreacyjnych.

- Chcemy także dbać o pamięć historii naszego miasta i mieszkańców – weteranów Armii Krajowej, pionierów Wrocławia oraz żołnierzy niezłomnych. Opowiemy także o tożsamości Wrocławia – mówił Dutkiewicz.

d25c607

- Nie rozwiążemy wszystkich problemów, ponieważ wciąż pojawiać się będą nowe wyzwania. Będziemy służyć Wrocławiowi na miarę naszych sił i możliwości. Nie ma we Wrocławiu bardziej zasłuchanych w potrzeby mieszkańców radnych i polityków – puentował prezydent Wrocławia.

Na apel prezydenta, by Wrocław stał się zamożny i coraz bardziej obywatelski, odpowiedział inny kandydat na fotel włodarza stolicy Dolnego Śląska, Tomasz Owczarek z Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Uznał, że słowa Dutkiewicza są zaproszeniem do debaty publicznej, a w jego przypadku – prezydenckiej.

-"Mam więc kluczowe pytanie, czy spełni Pan złożoną obietnicę przedwyborczą i spotka się ze mną, jako obywatelem Wrocławia i przedstawicielem tysięcy innych obywateli naszego miasta, na debacie o Wrocławiu?" – pyta w liście otwartym do prezydenta Dutkiewicza Tomasz Owczarek.

O odpowiedź na postawione pytanie Owczarek oczekuje do najbliższej środy, 15 października. -"Publiczne zaproszenie do współdecydowania padło z Pana strony więc przypuszczam, iż to jedynie formalność"– pisze do prezydenta kandydat WIO.

d25c607

Podziel się opinią

Share

d25c607

d25c607
Więcej tematów