Duma potępia apel o zakaz działania organizacji żydowskich
Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, potępiła list grupy deputowanych do Prokuratury Generalnej, w którym domagano się delegalizacji w Rosji wszystkich organizacji żydowskich.
Uchwałę, w której potępiono to posunięcie, przegłosowano stosunkiem głosów 306 do 58. Agencja Associated Press podała, że deputowani frakcji nacjonalistów i komunistów, których członkowie podpisali list, głosowali przeciwko uchwale lub byli nieobecni.
W skierowanym do prokuratora generalnego Władimira Ustinowa liście jego sygnatariusze, w tym 20 deputowanych Dumy, żądali delegalizacji w Rosji organizacji żydowskich zarzucając Żydom podsycanie etnicznej nienawiści i wzbudzanie antysemityzmu.
List, o którym media poinformowały tuż przed 60. rocznicą wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz, wywołał wielkie oburzenie społeczności żydowskiej i obrońców praw człowieka w Rosji.
Naczelny rabin Rosji Berl Łazar powiedział, że "apel wywołał głębokie oburzenie liczącej około miliona społeczności żydowskiej w Rosji i każe zapytać o lekcję wyniesioną z holokaustu".
Do kwestii antysemityzmu w Rosji nawiązał uczestniczący 27 stycznia w obchodach rocznicy oswobodzenia obozu Auschwitz prezydent Rosji Władimir Putin.
Nikt nie może i nie ma prawa być obojętnym wobec antysemityzmu, ksenofobii rasowej i religijnej nietolerancji - podkreślił dodając, że nawet w Rosji, "która więcej niż inni zrobiła w walce z faszyzmem, w wyzwoleniu narodu żydowskiego, często widzimy przejawy tych chorób. I również jest mi za to wstyd".