Duda o języku śląskim: "To są po prostu dialekty"
Wszystko wskazuje na to, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o języku śląskim uchwaloną przez Sejm. - Rozmawiam na ten temat z ekspertami (…) Są to po prostu dialekty, o charakterze najczęściej lokalnym - powiedział prezydent podczas wizyty w Katarze.
Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Katarze. W środę podczas spotkania z dziennikarzami został zapytany, czy zamierza podpisać ustawę o języku śląskim, którą uchwalił już Sejm.
- Rozmawiam na ten temat z ekspertami. Większość naukowców jest jednego zdania, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach - oznajmił prezydent.
Mówiąc o języku śląskim Andrzej Duda zaznaczył, że "są to po prostu dialekty, o charakterze najczęściej lokalnym". - I taka jest specyfika tego zróżnicowania w Polsce tej bardzo ciekawej wielokulturowości, która z resztą jest dziś naszym skarbem - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Kaczyński straszy UE. "Sięga po sceptyczny wobec UE elektorat"
Prezydent wprost nie odpowiedział na pytanie, co zrobi z ustawą.
Język śląski w szkołach, dwujęzyczne tablice w miastach
Zgodnie z nową ustawą, język śląski miałby zostać uznany jako drugi, po języku kaszubskim, język regionalny w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych.
To oznacza, że wprowadzenie języka śląskiego do szkół jako przedmiotu dobrowolnego stanie się możliwe. Ponadto, w miejscowościach, gdzie ponad 20 proc. mieszkańców deklaruje używanie języka śląskiego, będzie można zamontować dwujęzyczne tablice z nazwami tych miejscowości.
Ustawa przewiduje również dofinansowanie działań mających na celu zachowanie języka śląskiego. Dodatkowo, w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych pojawią się dwaj przedstawiciele osób posługujących się językiem śląskim.
Przeczytaj również: