ŚwiatDrzewa iglaste w górach Kalifornii wymierają w alarmującym tempie

Drzewa iglaste w górach Kalifornii wymierają w alarmującym tempie

Drzewa iglaste w górach Sierra Nevada w Kalifornii wymierają niemal dwa razy szybciej, niż 20 lat temu, w związku z wyższymi temperaturami i mniejszą ilością wody - dowodzą badania amerykańskiej agencji Geological Survey (USGS).

Drzewa iglaste w górach Kalifornii wymierają w alarmującym tempie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

08.08.2007 | aktual.: 09.08.2007 10:25

W paśmie Sierra Nevada, ciągnącym się na długości ponad 650 km, zdarzały się wcześniej susze, ale obecnie drzewa stają się mniej odporne i niezdolne do przetrwania suchych okresów, ponieważ muszą znosić skutki globalnego ocieplenia, uważają autorzy opracowania.

Zaskoczyło nas, że drzewa są tak wrażliwe na zmiany klimatu w krótkim czasie. To szokujące - przyznał ekolog z USGS i autor raportu na ten temat Phillip van Mantgem.

Naukowcy zaprezentują raport, który podsumowuje wyniki 22 lat badań w parkach narodowych Yosemite i Sequoia, na piątkowym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Ekologicznego w San Jose w Kalifornii.

Podczas gdy niektóre drzewa w innych częściach USA rosną szybciej, naukowcy z USGS przekonali się, że w Sierra Nevada dzieje się odwrotnie.

Badania, rozpoczęte w 1983 roku objęły 21.338 drzew w lasach o różnym składzie gatunkowym drzewostanu: w mieszanych lasach iglastych z udziałem sosny żółtej, lasach jodłowych (jodła kalifornijska), lasach z udziałem jodły wspaniałej, sosny Jeffreya oraz jodły górskiej.

W objętym badaniami okresie przeciętna śmiertelność drzew wzrastała co roku o około trzy procent, by niemal podwoić się pod koniec badań.

Większość umierających drzew była mniejsza i miała słabiej wykształcony, płytszy system korzeniowy, przez co mogły gromadzić mniej wody i tym samym gorzej znosiły susze. Występowały raczej na niżej położonych stanowiskach, gdzie temperatury były wyższe; wykazywały też większą podatność na zakażenie grzybami i zniszczenie przez owady.

Według autorów raportu, wyniki te potwierdzają rosnące przekonanie, że lasy na całej Ziemi ulegają zmianom w związku z ociepleniem klimatu.

W ciągu 22 lat badań w Sierra Nevada temperatura wzrosła o 1 stopień Celsjusza, podczas gdy opady śniegu i deszczu pozostały na niezmienionym poziomie; w takich warunkach woda szybciej paruje i mniej jej zostaje w glebie.

USGS to agencja naukowo-badawcza wchodzi w skład Departamentu Zasobów Wewnętrznych USA, zajmuje się problemami z zakresu biologii, geografii, geologii i hydrologii. Prowadzi badania dotyczące przemian krajobrazu USA, rozmieszczenia bogactw naturalnych oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń naturalnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)