Druzgocący raport NIK. "W Polsce nie ma skutecznego systemu ochrony ludności"
W Polsce brak jednego aktu prawnego, który regulowałby kwestie ochrony ludności - alarmuje w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem jej urzędników, uregulowania w zakresie zadań i struktur nie działają właściwie ponieważ ich brakuje lub są rozproszone.
- Organy odpowiedzialne za realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego nie stworzyły struktur i nie wdrożyły niezbędnych procedur - ocenia prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
Jego zdaniem, nie jesteśmy gotowi na właściwe reagowanie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Podkreślił, że nawet dobre chęci i pełne poświęcenie policjantów, strażaków, czy innych służb, nie zastąpią braku odpowiednich struktur i procedur.
- Kontrola wykazała, że stan przygotowania struktur administracji rządowej był bardzo zróżnicowany - zaznaczył Kwiatkowski.
Kontrolą objęto MSWiA, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a także wybrane urzędy wojewódzkie, starostwa powiatowe oraz urzędy gmin/miast.
Skontrolowali 20 planów zarządzania. W każdym były błędy
Kontrola NIK dotyczyła zagadnień, z których służby muszą korzystać w wyjątkowych sytuacjach. Jednym z takich przypadków była nawałnica, która w sierpniu 2017 roku przeszła nad Polską i oprócz ogromnych zniszczeń, spowodowała śmierć dwóch młodych harcerek oraz poważne obrażenia 38 ich kolegów i koleżanek. Eksperci twierdzili wówczas, że negatywne konsekwencje wichur można było ograniczyć.
W związku z tym zakres ostatniej kontroli został rozszerzony na organy zarządzania kryzysowego z terenów woj. pomorskiego i wielkopolskiego.
"NIK zgłosił poważne zastrzeżenia do przygotowania organizacyjnego na dwóch kluczowych szczeblach zarządzania kryzysowego, tj. powiatu i gminy. Zdaniem NIK to właśnie w gminach stan przygotowań struktur administracyjnych jest najgorszy" - donosi "Gazeta Prawna".
Kontrolerzy NIK mieli poważne zastrzeżenia do wszystkich etapów cyklu planowania związanego z zarządzaniem kryzysowym. Żaden z 20 skontrolowanych planów nie był w ich opinii rzetelnie przygotowany i kompletny. Cały raport NIK dostępny jest TUTAJ.