Trwa ładowanie...
d2rgabm
d2rgabm
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nauka

Drugi pogrzeb Mikołaja Kopernika

W Toruniu trwają przygotowania do ponownego pogrzebu Mikołaja Kopernika. 19 lutego odnalezione niedawno szczątki astronoma przyjadą do jego rodzinnego miasta. Z tej okazji m.in. zostanie uruchomiony portal naukowy jego imienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2rgabm

- Hołd najwybitniejszemu spośród torunian oddamy w dniu jego urodzin, w świątyni, w której został ochrzczony, przy chrzcielnicy, której do chrztu użyto. Uroczystości będą pierwszą stacją ponownego pochówku Mikołaja Kopernika - powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, który patronuje uroczystościom kopernikańskim.

Uroczysta ceremonia sakralna, wpisująca się w wydarzenia związane z zaplanowanym na maj symbolicznym powtórnym pochówkiem Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku, odbędzie się w Kaplicy Kopernikańskiej toruńskiej katedry świętych Janów. Rozpocznie się w piątek rano złożeniem urny w kaplicy i mszą świętą pod przewodnictwem metropolity warmińskiego arcybiskupa Wojciecha Ziemby.

Oprawą wydarzenia religijnego będą między innymi wystawa oryginalnych rękopisów wielkiego astronoma, przechowywanych w zbiorach archiwum Archidiecezji Warmińskiej (Kopernik był duchownym katolickim, pełnił między innymi funkcje kanclerza warmińskiej kapituły katedralnej i kanonika warmińskiego) oraz kopernikańska konferencja naukowa. Autografy zostaną wystawione w Sali Królewskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego.

d2rgabm

Otwarcie wystawy, które zaplanowano na 18 lutego, zostanie połączone z koncertem muzyki dawnej i projekcją filmu dokumentalnego "Tajemnica kodu Kopernika", będącego zapisem poszukiwań grobu uczonego, a następnie zabiegów o identyfikację jego szczątków.

W sobotę odbędzie się otwarta dla publiczności konferencja naukowa poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Wezmą w niej udział między innymi wybitny astronom i historyk astronomii, emerytowany profesor Uniwersytetu Harvarda prof. Owen Gingerich oraz australijski astrofizyk polskiego pochodzenia, wieloletni szef radioastronomii bońskiego Instytutu Maxa Plancka prof. Richard Wielebinski, a także prof. Krzysztof Mikulski z Zakładu Historii Gospodarczej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Kopernik-naukowiec zajmował się także gospodarką, w ekonomii znane jest prawo Kopernika-Greshama) i dr Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN.

Podczas konferencji zostanie po raz pierwszy zaprezentowany szerokiej publiczności portal naukowy "Nicolaus Copernicus Thorunensis" przygotowany wspólnie przez toruński uniwersytet i władze miejskie. Publiczną prezentację poprowadzi redaktor naczelny portalu, dr Michał Targowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Powtórny pogrzeb odnalezionych niedawno szczątków astronoma odbędzie się 22 maja w katedrze we Fromborku. Odbywać się tam wówczas będą uroczystości 700-lecia warmińskiego grodu i 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej.

Podczas pochówku Kopernika Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Astrolabium oraz soliści Teatru Wielkiego wykonają "Requiem" Mozarta, a także "Cosmopolis", okolicznościowy utwór zamówiony przez władze Torunia, pod batutą kompozytora - Krzesimira Dębskiego. (neska)

d2rgabm

Podziel się opinią

Share

d2rgabm

d2rgabm
Więcej tematów