Drugi dzień pisemnych matur - tematy z historii i biologi na Mazowszu
Mazowieccy maturzyści najczęściej pisali w środę egzamin z matematyki. Ci, którzy wybrali historię mogli pisać o monarchii lub idei imperium. Ci, którzy wybrali biologię mogli wybrać między rozmnażaniem roślin i wodą.
09.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Pisemny egzamin z historii. Tematy:
- Monarcha a stan szlachecki w Polsce. Przedstaw i scharakteryzuj ich wzajemne relacje w okresie od przywileju koszyckiego do pierwszej wolnej elekcji.
- Polska XX wieku. Przedstaw przyjętą periodyzację dziejów Polski dla tego stulecia, uzasadnij cezury i scharakteryzuj wydarzenia przełomowe.
- Idea imperium w dobie nowożytnej - Rosja, Francja Napoleona Bonapartego i wiktoriańska Anglia.
Pisemny egzamin z biologii. Tematy:
- Budowa, funkcjonowanie oraz schorzenia wybranych narządów zmysłów człowieka.
- Różnorodność sposobów rozmnażania się roślin.
- Woda jako środowisko życia i procesów życiowych (temat w postaci zestawu zadań).
Piszący egzamin z matematyki mieli do wyboru 3 z 5 zadań. Ci, którzy chcieliby uzyskać ocenę celującą dodatkowo musieli rozwiązać część zadania dotyczącego ciągu geometrycznego.
Co roku najczęściej wybieranym drugim przedmiotem jest matematyka, nieco mniej abiturientów decyduje się na biologię i historię. Spośród języków obcych młodzież najchętniej zdaje angielski, a starsi maturzyści - rosyjski.
Pisemne matury z polskiego i drugiego przedmiotu mają zostać sprawdzone w ciągu ok. tygodnia. Uczniowie, którzy zdadzą obie części pisemnej matury, przystąpią do egzaminów ustnych. Ci, którzy nie zdadzą pisemnego egzaminu z drugiego przedmiotu, ale przez ostatnie dwa lata mieli z niego co najmniej ocenę dobrą, mogą zdawać egzamin poprawkowy.
Na zwolnienie z egzaminów ustnych mogą liczyć maturzyści, którzy za pracę pisemną otrzymają ocenę bardzo dobrą lub celującą, a w dwóch ostatnich klasach mieli z tych przedmiotów co najmniej czwórki.
W tym roku egzamin maturalny po raz ostatni odbywa się na dotychczasowych zasadach. Przystąpiło do niego ok. 450 tys. uczniów szkół średnich. (aka)