Trwa ładowanie...
20-10-2014 11:41

Druga tura we Wrocławiu. Tak mówi najnowszy sondaż wyborczy

Nowy sondaż przeprowadzony na zlecenie Bezpartyjnych Samorządowców wskazuje na 46 proc. poparcia dla Rafała Dutkiewicza w wyborach na prezydenta Wrocławia. Oznacza to, że pod koniec listopada wrocławianie jeszcze raz pójdą do urn wyborczych

Druga tura we Wrocławiu. Tak mówi najnowszy sondaż wyborczyŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
dpvcpak
dpvcpak

Sondaż, mający na celu zobrazowanie poparcia dla poszczególnych kandydatów i ugrupowań w wyborach na prezydenta Wrocławia, do rady miejskiej oraz sejmiku wojewódzkiego, przeprowadziła na zlecenie komitetu Bezpartyjni Samorządowcy firma Pressmedial. Badania przeprowadzono między 13 a 16 października na grupie 800 respondentów.

Wyniki sondażu mówią jasno – w walce o fotel prezydencki stawce przewodzi Rafał Dutkiewicz, jednak słupki poparcia dla niego nie są już tak wysokie, jak wskazywały sondaże przeprowadzane przez Homo Homini w lipcu i wrześniu bieżącego roku – 65 i 70 proc. Według sondażu Pressmedial, Dutkiewicza w nadchodzących wyborach poprze „jedynie” 46 proc. wyborców.

Taki wynik, według kodeksu wyborczego, oznacza drugą turę wyborów. Zatem Rafał Dutkiewicz 30 listopada zmierzyłby się z kandydatem, który w pierwszej turze uzyskał drugi wynik pod względem liczby oddanych głosów. Najnowszy sondaż pokazuje, że prawdopodobnie będzie to Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, która uzyskałaby 14 proc. poparcia.

Za Stachowiak-Różecką plasują się kolejno: Robert Maurer (Nowa Prawica) – 8 proc., Aldona Wiktorska-Święcka (BS) i Waldemar Bednarz (SLD) – 5 proc., Emil Antoniszyn (PSL) i Tomasz Owczarek (Wrocławska Inicjatywa Obywatelska) – 3 proc., Konrad Rychlewski (Lewica Wrocławska) – 2 proc., oraz Robert Jarosław Bogusławski – 1 proc. 13 proc. ankietowanych nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos. W sondażu prezydenckim nie został uwzględniony ponadto kandydat Ruchu Narodowego, Robert Winnicki.

dpvcpak

W wyborach do rady miejskiej Wrocławia według sondażu Pressmedial wygrywa komitet Rafał Dutkiewicz z Platformą z 32 proc. poparcia, a drugą siłę stanowiłby PiS (17 proc.). Bezpartyjni Samorządowcy i KNP uzyskaliby takie samo poparcie na poziomie 9 proc., a pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego. Ponad 1/5 ankietowanych nie ma jeszcze określonego swojego kandydata w wyborach do rady miejskiej.

Platforma jest także numerem jeden w wyborach do sejmiku województwa dolnośląskiego. Tam mogłaby liczyć na 28 proc. poparcia. Za nią znalazłby się PiS (18 proc.), BS (11 proc.), Nowa Prawica (9 proc.) oraz SLD (6 proc.). Jednak również w tym sondażu liczba niezdecydowanych jest całkiem duża, ponieważ swojego kandydata do sejmiku nie określiło jeszcze 24 proc. ankietowanych.

dpvcpak
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpvcpak
Więcej tematów