Droga do skrzydeł
Zanim jeszcze, w drodze ewolucji, u niektórych dinozaurów rozwinęły się skrzydła, istniały gatunki które posługiwały się małymi przednimi kończynami podobnie jak skrzydłami - uderzając nimi frenetycznie powietrze i pochylając całe ciało do przodu dla nabrania prędkości. Z taką tezą wystąpili amerykańscy badacze z Uniwersytetu Montana.
Przodkowie aktualnych skrzydlatych, czyli proto-ptaki, usiłowały wspinać się wzdłuż niemal pionowych skalnych ścian, szybkie uderzanie przednimi kończynami pomagało im zachować równowagę. Artykuł na ten temat zamieściło czasopismo "Science". Zespołem paleontologów opracowujących tezę kierował Kenneth Dial - informuje "Rzeczpospolita".
Ewolucja kręgowców w kierunku zwierząt latających jest przedmiotem licznych hipotez wysuwanych już od XIX stulecia. Przypuszczano, że ze zwierząt poruszających się na dwóch łapach wykształciły się zwierzęta z piórami, a z kolei ta cecha pozwoliła im wzlatywać w powietrze.
Inna teoria głosi, że pierwsze loty były udziałem zwierząt gnieżdżących się w gałęziach drzew, prowadzących nadrzewny tryb życia, skaczących z gałęzi na gałąź - te zwierzęta nauczyły się latać aby spowolnić opadanie na ziemię.
Zdaniem profesora Kennetha Diala, śladem tych prapoczątków latania może być zachowanie się piskląt po wykluciu z jaja - gdy biegają one uderzając jednocześnie bardzo szybko skrzydłami niezdolnymi do unoszenia ich w powietrzu.
Wielu specjalistów uważa, że ptaki wywodzą się od wspólnego przodka, a mógł nim być dinozaur Protoavis żyjący 225 milionów lat temu. Z czasem ptaki zajęły wszystkie kontynenty. Większość ich gatunków wyginęła wraz z dinozaurami przed 65 milionami lat, ale te, które przetrwały, są dziś jedynymi prawdziwymi potomkami dinozaurów. (aka)