Drezno usunięte z listy dziedzictwa UNESCO

Dolinę Łaby w Dreźnie wykreślono z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w reakcji na budowę mostu, który - zdaniem tej ONZ-owskiej agencji - przekreśla "wybitne uniwersalne wartości" krajobrazu tego miejsca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Drezno usunięte z listy dziedzictwa UNESCO
(AFP)
WP

UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) od dłuższego czasu ostrzegało, że budowa mostu będzie oznaczała wykreślenie Drezna z listy dziedzictwa. W ocenie UNESCO budowa mostu jest niedopuszczalną ingerencją w historyczny krajobraz doliny Łaby. W czwartek na posiedzeniu w Sewilli zapadła ostateczna decyzja.

Na listę UNESCO Drezno i pobliską dolinę Łaby wpisano w 2004 roku. Dwa lata później, za sprawą planów wybudowania tam 600-metrowego mostu z betonu i stali, Drezno znalazło się na liście miejsc zagrożonych.

Lokalne władze odmawiały szukania alternatywnych rozwiązań, powołując się na referendum z 2005 roku, w którym 68% drezdeńskich wyborców poparło plan budowy mostu.

WP

Wielkie ubolewanie z powodu wykreślenia doliny Łaby z listy UNESCO wyraził sekretarz stanu w urzędzie kanclerskim Bernd Neumann, podkreślając, że rząd federalny nalegał na polubowne załatwienie tej sprawy.

Budowa mostu rozpoczęła się pod koniec 2007 roku. Za dwa lata mają nim pojechać pierwsze samochody.

Dolina Łaby jest drugim przypadkiem wykreślenia szczególnie cennego miejsca z listy UNESCO. Po raz pierwszy zdarzyło się to w 2007 roku - wykreślono wtedy rezerwat przyrody w Omanie - habitat zagrożonego gatunku antylopy - zredukowany decyzją rządu o 90%.

Na liście UNESCO jest ponad 30 miejsc w Niemczech.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP