Trwa ładowanie...

Dreamliner już wylądował - pierwszy taki samolot w Europie

W Warszawie wylądował pierwszy Dreamliner (w tłumaczeniu na język polski "Liniowiec marzeń") w barwach narodowego przewoźnika LOT. To pierwsza taka maszyna w Europie. Samolot w polskiej przestrzeni powietrznej miał być eskortowany przez cztery polskie myśliwce F-16. Jednak z powodu mgły zrezygnowano z tego.

Dreamliner już wylądował - pierwszy taki samolot w EuropieŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d1czt0y
d1czt0y

Samolot podchodził od strony Piaseczna. Wykonał niski przelot nad lotniskiem. Pierwszymi osobami, które przywitały LOT-owskiego Dreamlinera w Polsce nie były ani prezes LOT-u ani premier, ale piloci 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach pod Poznaniem.

Galę Powitania Pierwszego Boeinga 787 Dreamliner we flocie LOT z udziałem m.in. Pierwszej Damy zaplanowano na godzinę 16.00. Budynek terminala od strony miasta zdobi ogromny reklamowy banner z wizerunkiem Dreamlinera.

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)

Dla pasażera w kabinie liniowca marzeń ma być przede wszystkim ciszej, jaśniej i bardziej wilgotno niż w innych samolotach. Dla LOT-u najnowszy Boeing to także o 20 procent mniejsze wydatki na paliwo.

d1czt0y

W barwach narodowego przewoźnika latać będzie docelowo osiem Boeingów 787 Dreamliner. W pierwszą podróż za Atlantyk samolot uda się 16 stycznia 2013 roku do Chicago.

Prezes LOT-u Marcin Piróg mówił, że wcześniej to pasażerowie latający po Europie będą mogli poznać zalety Dreamlinera. Już 14 grudnia samolot wykona rejs z Warszawy do Pragi. LOT jest pierwszą linią lotniczą w Europie, która zacznie korzystać z najnowszego samolotu amerykańskiego koncernu. Trzeba jednak dodać, że dostawy Dreamlinera mają prawie 4-letnie opóźnienie. Wszystko przez początkowe kłopoty z produkcją maszyn.

Dreamlinery są zbudowane w większości z materiałów kompozytowych i lekkich metali co sprawia, że zużywają o 20% mniej paliwa. Mogą latać na niższej wysokości dzięki czemu w kabinie jest o 8% więcej tlenu, co jest mniej męczące dla pasażerów. W typowej konfiguracji w Dreamlinerze montowane są 234 siedzenia. Każda z maszyn kosztuje ponad 200 milionów dolarów.

d1czt0y

Zamówione przez LOT samoloty będą posiadały trzy klasy pasażerskie: biznes - z 18 fotelami rozkładanymi do pozycji leżącej, premium economy - mieszczącą 21 foteli oraz klasę ekonomiczną z 213 fotelami.

(fot. flightradar24)
Źródło: (fot. flightradar24)

Boeing 787 Dreamliner (w tłumaczeniu na język polski "Liniowiec marzeń"), to jeden z najnowocześniejszych samolotów pasażerskich dalekiego zasięgu na świecie. Według danych producenta, aż 50 proc. struktury samolotu, w tym kadłub i skrzydła, jest wykonane z materiałów kompozytowych. Dzięki mniejszej wadze samolot zużywa mniej paliwa, co wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Zwiększona prędkość przelotowa sprawia, że podróż Dreamlinerem zajmuje mniej czasu niż w innym typie samolotu tej klasy.

Wersja podstawowa Dreamlinera czyli 787-8 w konfiguracji zamówionej przez PLL LOT może przyjmować na pokład 254 pasażerów. Zasięg samolotu wynosi od 7.650 do 8.200 mil morskich (14.200 do 15.200 km).

d1czt0y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1czt0y
Więcej tematów