Trwa ładowanie...

Dożywocie za próbę wysadzenia samolotu nad Detroit

Na karę dożywotniego więzienia skazał sąd federalny w Detroit nigeryjskiego terrorystę Faruka Abdulmutallaba, który próbował zdetonować bombę na pokładzie samolotu Northwest, ukrytą w bieliźnie.

Share
Dożywocie za próbę wysadzenia samolotu nad Detroit
Źródło: AP, fot: Jerry Lemenu
d2dp686

Prowadząca sprawę sędzia Nancy Edwards odrzuciła prośbę oskarżonego o łagodniejszy wyrok. W swym ostatnim słowie 25-letni Nigeryjczyk powiedział, że dożywocie jest "karą niezwykłą i okrutną". Odwoływał się w ten sposób do konstytucji USA, która zabrania tak określonych kar.

Przed ogłoszeniem wyroku w sądzie odtworzono nagranie wideo pokazujące wybuch spowodowany przez replikę bomby przemyconej przez Abdulmutallaba do samolotu. Prokuratorzy domagający się surowej kary nazwali oskarżonego "potencjalnym masowym mordercą, który uważa swoje zbrodnie za popełnione z boskiej inspiracji".

Terrorysta, który początkowo nie przyznawał się do winy, oświadczył, że zaplanował zamach, aby "pomścić zabójstwa niewinnych muzułmanów" przez Amerykę.

d2dp686

25 grudnia 2009 r. Abdulmutallab wniósł bombę ukrytą w majtkach na pokład samolotu Northwest lecącego z Amsterdamu do Detroit. Ładunek wybuchowy eksplodował tylko częściowo, nie powodując katastrofy. Pasażerowie obezwładnili Nigeryjczyka.

Abdulmutallab przyznał, że w Jemenie szkolił się w obozie dla terrorystów i czerpał nauki u ideologa Al-Kaidy, islamskiego duchownego Anwara al-Awlakiego. Awlaki zginął we wrześniu ub.r. w nalocie amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Jemenie.

d2dp686

Podziel się opinią

Share
d2dp686
d2dp686
Więcej tematów