Trwa ładowanie...
db0whbf

Dowody biometryczne zamiast osobistych?

Polacy jeszcze nie zakończyli wymiany starych dowodów osobistych na plastikowe karty, ale już powinni myśleć o nowych dokumentach. W styczniu przyszłego roku pojawią się dowody biometryczne. Także one pół roku później będą zmienione - na bardziej nowoczesne - opisuje "Dziennik Polski".

Share
db0whbf

Wprawdzie stare dowody nadal można wymieniać na nowe, ale formalnie proces wymiany najważniejszego dokumentu tożsamości zakończył się 31 grudnia 2007 r. Za rok osoby starające się o dowód osobisty (kończące 18 lat i zmieniające dowód z powodu zmiany adresu zamieszkania) nie otrzymają już plastikowej karty, takiej jak obecnie, tylko dokument z chipem (mikroprocesorem), a więc biometryczny dowód osobisty.

Dzisiejszy dowód osobisty zawiera podstawowe dane osobowe jego właściciela, w tym datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania oraz numer PESEL. W dowodach biometrycznych te informacje będą zakodowane w chipach, gdzie znajdzie się też cyfrowy zapis kształtu twarzy, a później także odcisków palców.

W dowodach biometrycznych znajdą się takie same dane, jakie umieszcza się w paszportach biometrycznych. Paszporty na razie zawierają tylko cyfrowy zapis kształtu twarzy oraz dane personalne. Od 29 czerwca 2009 r. w chipach nowych paszportów będą zapisane także odciski palców. W tym samym czasie znajdą się one w nowych dowodach biometrycznych. Wymiana nowych paszportów i dowodów na jeszcze nowsze nie będzie obowiązkowa.

W połowie 2009 r. Polacy będą zatem mieć trzy rodzaje dowodów osobistych - zwykłą kartę plastikową, dowód biometryczny bez odcisków palców i taki sam dowód, ale z odciskami. Będą też aż cztery rodzaje paszportów: wydane przed 2001 r., wydawane w latach 2001-2006, wydawane od sierpnia 2006 r. paszporty biometryczne z cyfrowym zapisem twarzy oraz paszporty z odciskami palców, które mają się pojawić 29 czerwca 2009 r. (PAP)

db0whbf

Podziel się opinią

Share
db0whbf
db0whbf
Więcej tematów